زیارتگاه، یکی از جاذبه های گردشگری ایران

زیارتگاه، یکی از جاذبه های گردشگری ایران

زیارتگاه ، یکیازجاذبه های گردشگری در ایران است. هر ساله میلیون ها نفر مسلمان و غیر مسلمان برای بازدید از زیارتگاه ها، وارد ایران می شوند. مسلمانان دیگر کشورها و همچنین ایران علاقه قلبی بسیاری به امامان و امامزاده ها دارند. در ایران نیز بارگاه چندین امام و امامزاده قرار دارد که باعث جذب میلیون ها توریست در سال شده اند.

زیارتگاه، یکی از جاذبه های گردشگری ایران

ما هر ساله شاهد این مسئله هستیم که تعداد بسیاری زیادی از مسلمانان کشورهای عراق، افغانستان، تاجیکستان، مسلمانان کشورهای عربی و همچنین مسلمانان از کشورهای حاشیه خلیج فارس برای بازدید از زیارتگاه ها وارد ایران می شوند. ما در این مقاله قصد داریم شما را با زیارتگاه ها معروف ایران آشنا کنیم.

زیارتگاه امام رضا (ع) در مشهد مقدس

معروف ترین زیارتگاه ایران در مشهد قرار دارد و بارگاه ملکوتی امام هشتم شیعیان می باشد. زیارتگاه امام رضا (ع) در مشهد یکی از مهمترین جاذبه های گردشگری در ایران می باشد. علاوه بر مسافران و گردشگران ایرانی که هر ساله میلیون ها نفر از تمام نقاط ایران به شهر سفر می کنند و از این زیارتگاه دیدن می کنند، میلیون ها مسلمان شیعه نیز از حرم امام رضا (ع) بازدید و زیارت می کنند.

محبوبیت زیارتگاه امام رضا (ع) برای ایرانیان غیر قابل وصف است. هر روز در بارگاه امام رضا (ع) مراسمات خاصی اجرا می شود که از این جهت نیز بسیار جذاب برای مسافران و توریست ها می باشد.

زیارتگاه حضرت معصومه (ع) در قم

زیارتگاه حضرت معصومه (ع) در قم یکی دیگر از جاذبه های گردشگری برای مسلمانان شیعه خارجی می باشد. حضرت معصومه (ع) خواهر امام رضا (ع) می باشد.حضرت معصومه (ع) در راه سفر به مشهد در شهر ساوه دچار بیماری شد. و درخواست کرد که او را به شهر قم ببرند زیرا که فرموده اند من از پدرم شنیده ام شهر قم مرکز شیعیان است. وی پس از تنها 17 روز اقامت در قم و در سن 28 سالگی دار فانی را وداع گفت. پیکر حضرت معصومه (ع) را در مکانی که آن روزها به نام باغ بابلان مشهور بود دفن کرده اند.

یکی دیگر از نکات بسیار مهم درباره شهر قم، وجود حوزه های اسلامی می باشد که سالانه جمعیت زیادی طلاب چه از ایران و چه از خارج ایران جهت تحصیل به این شهر سفر می کنند.

زیارتگاه شاهچراغ در شیراز

زیارتگاه شاهچراغ برادر امام رضا (ع) در شهر زیبای شیراز می باشد. وجود بارگاه زیبای این امام در شیراز باعث رونق گردشگری و جذب توریست در این شهر شده است. و شاهد این هستیم که در تمامی ایام سال بسیاری برای زیارت، به زیارتگاه شاهچراغ می روند. این امام که قصد داشت به دیدن برادر خود به خراسان سفر کند. در میان راه در شیراز توسط ماموران خلیفه عباسی در شیراز کشته و در آنجا دفن گردیده است.

این زیارتگاه در نظر شیرازی ها نیز بسیار قابل احترام و مهم می باشد. مردم برای توسل و تبرک به این زیارتگاه می روند. در جوار این زیارتگاه مدرسه ای توسط مادر شاه ابواسحاق، تاشی خاتون ساخته شده است که در آن به مسافران طعام داده می شود و از زیارت کنندگان پذیرایی می شود.

زیارتگاه شاه عبدالعظیم حسنی در شهر ری

در جنوب شهر تهران و در شهر ری، زیارتگاه شاه عبدالعظیم حسنی قرار دارد که محل زیارت تهرانی ها و همچنین مسافران از دیگر شهرهای ایران می باشد. این زیارتگاه یکی از قدیمی ترین و معروف ترین زیارتگاه ها در شهر ری ی باشد.

در گذشته های نه چندان دور شهر ری یکی از مهمترین و بزرگترین شهرهای ایران بوده.

شاه عبدالعظیم حسنی در زمان امام موسی کاظم(ع) در مدینه به دنیا آمده بود. عبدالعظیم چندین سال پس از ورود به شهر ری در سال 252 قمری پس از مدتی بیماری در این شهر درگذشت.

در کنار زیارتگاه شاه عبدالعظیم حسنی آرامگاه های بسیاری وجود دارد که بزرگان بسیاری در آنها دفن شده اند. زیادی این بزرگان در مکانی به نام باغ طوطی دفن شده اند که از جمله رضاشاه که معروفترین آنها می باشد که البته پس از انقلاب آرامگاه او تخریب شد. از دیگر اشخاص برجسته ای که در این مکان دفن شده اند می توان به ناصرالدین شاه قاجار، عباس اقبال آشتیانی، محمد قزوینی، ستارخان، سید ابوالقاسم کاشانی، محمد تقی فلسفی و … نام برد.

زیارتگاه، یکی از جاذبه های گردشگری ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top