معرفی اماکن گردشگری جنوب ایران

معرفی اماکن گردشگری جنوب ایران

قصد داریم بخش کوچکی از اماکن گردشگری جنوب ایران را به شما معرفی می کنیم، تا اگر در فصل سفر علاقه مند بودید به کرانه های خلیج نیلگون همیشه فارس سفر کنید با بازدید از این اماکن گردشگری سفرتان را فرح بخش ، مهیج ، خاطره انگیز و ماندگارتر کنید.

شهر سوخته، از تاریخی ترین اماکن گردشگری ایران

شهر سوخته ، در 56 کیلومتری زابل ، باقی مانده از تمدن زروانیان مقارن با عصر برنز منطقه جیرفت  است. 5 تا 6 هزار قبل در ساحل رود هیرمند و دریاچه هامون شهری بنا نهاده شده بود که مردمی درآن می زیستند که بر اساس تحقیقات باستان شناسان حرفه اصلی آنها ، دامداری ، کشاورزی، ماهیگیری، صادرات و تجارت بوده و در بین یافته های باستان شناسی هیچ آثاری از سلاح به چشم نمی خورد و نشانه آن است که مردمی و آرام صلح دوست در این منطقه زندگی می کردند.

باستان شناسان آثار ارزشمند و دیدنی نظیر ، سفالگری، معرق کاری، جواهرسازی ، نقاشی، آهنگری ، ابزارآلات متعلق به صنعت نساجی و 12 نوع بافت پارچه ای یک رنگ و چند رنگ از این شهر باستانی کشف کرده اند و به این موضوع پی بردند که مردم این شهر اجساد را با البسه، جواهرآلات و ظروف دفن می کردند.

طبق اطلاعات باستان شناسان وسعت شهر سوخته را 280 هکتار برآورد کرده اند که 80 هکتار آن ناحیه مسکونی بوده است و 3 بخش غیرمسکونی ، صنعتی، بناهای یادبود و گورستان را هم شامل می شده است.

باستان شناسان نشانه های زیادی از شهرنشینی مدنی و تمدن پیشرفته در این شهر کشف نمودند از جمله سیستم آبرسانی و فاضلاب منظم به وسیله ی سفال ، آثاری از پویانمایی بر روی سفالینه ها، آثاری از بازی شبیه به تخت نرد و از همه جالب تر و مهم تر کشف یک چشم مصنوعی است که اثباتی بر قدمت علم پزشکی و جراحی در ایران است.

شهر سوخته تنها یکی از اماکن گردشگری ایران نیست بلکه نمادی از تاریخ و تمدن باشکوه چند هزار ساله ایران است که هر گردشگر ایرانی پا روی خاک این سرزمین می گذارد ناخودآگاه احساس غرور ، بزرگی و اصالت می کند.

شهر سوخته زابل در سال 1393 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید و یکی از اماکن گردشگری و تاریخی ایران که هر ساله هزاران گردشگر خارجی را مجذوب قدمت و شکوه خود می کند.

 چغازنبیل

چغازنبیل یکی از اماکن گردشگری، در نزدیکی شهر شوش، نیایشگاهی است که توسط پادشاه ایلام ناپیریش برای ستایش ایزد باستان اینشوشیناک الهه نگهبان، 1250 سال قبل از میلاد مسیح احداث شده است. این معبد همچون سایر معابد و زیگورات های دوران باستان از احترام ویژه ای برخوردار بوده و در ساخت آن از بهترین خشت و آجر استفاده شده است.

بنای اصلی معبد چغازنبیل 5 طبقه بوده به ارتفاع 52 بوده که در حال حاضر فقط دو طبقه به ارتفاع 25 متر به چشم می خورد.سه بنای آجری دایره ای شکل که تنها یکی از سه بنا تقریبا سالم مانده در محوطه چغازنبیل وجود دارد که اطلاعات نشان می دهد این بناها چیزی شبیه به ساعت آفتابی است و تغییرات بین زاویه آفتاب سنج ها با تغییرات زاویه خورشید در هر سال برابری می کند. در واقع این بناها در کنارهم تشکیل یک رصدخانه یا تقویم آفتابی را برای سالشماری و استخراج تقویم را داده اند.

زیگورات چغازنبیل یکی از اماکن گردشگری و تاریخی تحسین شده ایران است که در سال 1358 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کاخ آپادانا شوش

بر اساس کاوش های باستان شناسی قدمت شهر شوش در ایران به 4000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد. و این شهر باستانی تاریخی کهن را از سر گذارنده و گنجینه ها و آثار ارزشمندی از ادوار مختلف تاریخ در خود پابرجا نگاه داشته است. کاخ آپادانا هم یکی از بناهای باقی مانده در شهر کهن شوش است.

این کاخ به دستور داریوش بزرگ اولین پادشاه هخامنشیان بر روی عمارت باقی مانده از دوران عیلامی ها، برای اقامت زمستانی پادشاه در این منطقه بنا شده است.

کاخ آپادانا یکی دیگر از بناهای تاریخی و اماکن گردشگری شوش است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

موزه مردم شناسی دزفول

موزه مردم شناسی دزفول یکی از اماکن گردشگری شهرستان دزفول است که بنای اصلی آن حمام کرناسیون بوده ، کرناسیون نام یک محله بوده که عشایر کوچ نشین کوه های کرناس شمال دزفول پس از گسترش زندگی شهری بطور ثابت در آن منطقه اسکان کردند و حمام یکی از بناهای موجود در شهر بود که به حمام کرناسیون یا حمام شهرت یافته این حمام 880 متر مساحت داشت شامل دو بخش زنانه و مردانه بود.

حمام کرناسیون در میان بناهای تاریخی و با ارزش شهر دزفول از جمله خانه عارف و شاعر نامی سید عبداله داعی قرار گرفته همین موجب شده بر ارزش این بنا افزوده شود. معماری این بنا توسط استاد معزی انجام شده و از نظر معماری، حمام با هوشمندی و دقت در مواردی همچون تهویه مناسب ، نورگیری ، تخلیه و هدایت گازهای سمی خطرناک از طریق گربه روها به بیرون و در نظر گرفتن سایر اصول معماری حمام، ساخته شده است .

بنای حمام کرناسیون بعد از مرمت در سال 1385 تبدیل به موزه دیدنی مردم شناسی شد.

خانه تاریخی سوزنگر

خانه تاریخی سوزنگر بنایی آجری ، متعلق به دوره قاجار است این بنا یکی از اماکن گردشگری شهر دزفول می باشد که در بافت قدیمی این شهر واقع شده ، وارد محله قدیمی میاندره که می شوید انتهای یک کوچه بن بست با بنایی آجری مواجه می شوید و از پلکان آجری آن که بالا بروید به در کوچکی می رسید که با خوون چینی یا آجرکاری تزئین شده از در که عبور کنید وارد هشتی خانه می شوید .

خانه سوزنگر دارای دو طبقه است طبقه اول شامل ایوان ، اتاق گوشوار و تراس با سقف تیرپوش چوبی است و طبقه دوم مخصوص میهمان بوده که دارای آجرکاری های دیدنی می باشد. این خانه از زمره بناهای تاریخی و اماکن گردشگری دزفول است که در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

قلعه فین

قلعه فین یک قلعه نظامی است که در 100 کیلومتری شهر بندرعباس قرار دارد تاریخ و قدمت این قلعه به قرون میانه اسلامی برمی گردد و تا چند دهه قبل خان ها از این قلعه استفاده می کردند.

این قلعه یکی از بناها و اماکن گردشگری بندرعباس است که تنها بخشی از برج ها و فضای معماری آن بر روی تپه ای که احداث شده باقی مانده است.یکی از جاذبه های قلعه فین نخلستان های اطراف قلعه می باشد که منظره قلعه را زیباتر کرده است.

اماکن گردشگری
اماکن گردشگری

پل معلق اهواز

پل سفید به طول 5012 متر ، نخستین پل معلق ایران و چهارمین پل معلق جهان است که در سال 1315 بر روی رودخانه ی زیبای کازرون شهر اهواز بنا گردید و از آن زمان نمادی برای شهر اهواز شد و یکی از دیدنی ترین اماکن گردشگری اهواز است که گردشگران و مسافران داخلی و خارجی اهواز را با پل سفید معلق به یاد می آورند.

شرکت سوئدی سونسکاانتر پرناداکتی پولاکت درسال 1312 بر اساس قراردادی فی مابین نماینده شرکت و میرزا علی‌خان منصور، وزیر طرق و شوارع ایران مسئول پروژه احداث پل سفید اهواز شد و یک مهندس آلمانی مسئولیت اجرایی ساخت پل را برعهده گرفت که در همین پروژه هم بخاطر بدعهدی انگلیسی ها که درست در مراحل پایانی پروژه احداث پل، لوازم و جرثقیل هایی که در اختیار پروژه ساخت قرار داده بودند را پس گرفتند و پل در سال 1314 نیمه کاره ماند دق کرد و از دنیا رفت و در نهایت همسر مهندس آلمانی پروژه احداث پل را به اتمام رساند.

تماشای منظره رود کارون ، طلوع و غروب خورشید بر روی پل معلق اهواز یکی از خاطرات رویایی و ماندگاری است که درسفر به اهواز نباید از دست بدهید.

اماکن گردشگری
اماکن گردشگری
معرفی اماکن گردشگری جنوب ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top