4 مسجد تاریخی و کهن ایران

4 مسجد تاریخی و کهن ایران، که تبلور هنر و معماری ایرانیان می باشد. پس از ورود اسلام به ایران، ساخت مسجد در سراسر ایران همراه شد با اوج هنر معماری ایرانیان. شما در هر کدام از شهرهای ایران قدم بگذارید با مسجد های زیبا رو به رو خواهید شد.
بر طبق آیات قرآن کریم، اولین مسجد روی زمین کعبه می باشد. و همزمان با ورود پیامبر اسلام به شهر مدینه در عربستان، مسجد النبی پایه گذاری شده است. کلمه مسجد در لغت به معنی سجده گاه و پیشانی است. در قرآن نیز از مسجد به معنای کلی به محل نیایش خدا گفته می شود. با ما همراه باشید تا با 4 مسجد زیبا و کهن ایرانی آشنا شوید.

 


مسجد جمکران

شاید از لحاظ اهمیت مسجد جمکران، مهمترین مسجد در ایران باشد. به دلیل اینکه گفته می شود این مسجد به دستور از جانب امام دوازدهم ساخته شده است. برای دیدن این مکان شما می بایست از شهر قم به سمت کاشان حرکت کنید و در 6 کیلومتری این مسیر به روستای جمکران می رسید.

این مکان را شخصی به نام شیخ حسن به مثله جمکرانی ساخته است. گفته می شود این شخص در بیداری با امام دوازدهم شیعیان دیدار داشته و به فرمان آن امام این مسجد را ساخته است.

هر هفته مسلمان و شیعیان بسیاری برای دیدن آن به جمکران سفر می کنند. بسیاری از شیعیان در شب نیمه شعبان که تولد حضرت مهدی (ع) می باشد به این مکان می روند و همچنین هر چهارشنبه شب نیز مراجعه می کنند و اعمال آن را به جا می آورند. اعمالی که شیعیان در این مسجد به جا می آورند شامل دو رکعت نماز تحیت مسجد است و دو رکعت نماز که به نام نماز امام زمان معروف شده است و به شیوه ای خاصی خوانده می شود، انجام می دهند.

 

مسجد شاه اصفهان

که پس از انقلاب به مسجد امام معروف شده است یکی از زیباترین و تاریخی ترین مکان های اصفهان به شمار می رود. این بنا که در زمان صفوی ساخته شده است یکی از مهمترین بناهای معماری اسلامی می باشد که تبلوری از زیبایی و هنر معماری، کاشی کاری و نجاری ایرانیان در قرن یازدهم هجری است.

این بنا در ضلع جنوبی زیباترین میدان اصفهان یعنی میدان نقش جهان قرار دارد. شاه عباس بزرگ در بیست و چهارمین سال سلطنت خود که مقارن با سال 1020 هجری قمری بود دستور ساخت این بنا را داده است.

 

مسجد گوهرشاد مشهد

در کنار حرم امام رضا (ع) به دستور همسر شاهرخ، گوهرشاد بیگم، مسجد گوهرشاد ساخته شده است. این بنا با توجه به قرارگیری در کنار بارگاه امام رضا (ع) از مهمترین و شلوغ ترین بناهای ایران می باشد. و با توجه به سیل عظیم زائران به عنوان پربازدیدترین مسجد در ایران شناخته می شود. این بنا که در دوره تیموری ساخته شده است به عنوان یکی از شاهکارهای معماری ایرانیان شناخته شده است.
این بنا به شکل مساجد چهار ایوانی ساخته شده است. صحن آن به شکل مربع و در اطراف آن 4 ایوان قرار دارد. اما شاید مهمترین واقعه ای که در این مکان اتفاق افتاده است واقعه سرکوب و کشتار مردم به دستور رضاشاه در این بنا بوده است.

 

مسجد کبود تبریز

این بنا که به نام جهانشاه نیز معروف می باشد در قرن نهم هجری در زمان حکومت قراقویونلوها ساخته شده است. بر طبق کتیبه ای که بر سر این بنا وجود دارد تاریخ ساخت آن مربوط به سال 845 هجری شمسی بر می گردد.
در سال 1158 شمسی زلزله ای مهلک در تبریز رخ داد و باعث شد که این بنا آسیب جدی ببیند و گنبد های آن فرو بریزد. تا 150 سال بعد از این زلزله نیز این بنا بدون بازسازی و تعمیر به همان شکل خرابه باقی مانده بود تا آن که در سال 1318 عملیات مرمت و بازسازی آن آغاز گردید.

این بنا به عنوان فیروزه اسلام نیز به شهرت رسیده است که علت آن رنگ لاجوردی کاشی های معرق آن می باشد. هنر و ظرافت کاشی کاری و خطاطی این بنا بی نظیر می باشد. سبک معماری این بنا معروف به سبک آذری می باشد و همچنین این مکان یک بنای آجری می باشد.

4 مسجد تاریخی و کهن ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top