4 کویر زیبای ایران

به 4 کویر زیبای ایران تا به حال سفر کرده اید؟ آیا کویرهای ایران را می شناسید؟ یکی از جاذبه های طبیعی و بسیار زیبای ایران کویرهای آن می باشد. تعریف کویر این می باشد که به منطقه ای کویر یا نمک زار گفته می شود که قبلا دریا یا دریاچه بوده و به علت حرارت شدید آفتاب تبخیر شده و به نمک زار تبدیل شده است. اگر به ایرانگردی و طبیعت گردی علاقه مند هستید حتما در برنامه های سفر خود، سری به کویرهای زیبای ایران نیز بزنید. در این مقاله شما را با 4 کویر زیبا و معروف ایران آشنا می کنیم.


کویر مرنجاب

در شمال استان اصفهان و در شهرستان آران و بیدگل، کویر مرنجاب واقع شده است. کویر مرنجاب به دلیل تپه های شنی بلند و جنگل های تاق آن یکی از زیباترین نقاط کویری ایران می باشد. پوشش گیاهی این منطقه بسیار غنی می باشد. گیاهانی که در این منطقه رشد می کنند عمدتا گیاهانی شورپسند هستند از جمله بوته های قیچ، ارته، و درختان گز و تاغ عمده ترین گیاهانی هستند که در این منطقه به خوبی رشد می کنند.

قسمت عمده کویر مرنجاب پوشیده از تپه های شنی و ریگزار می باشد. این منطقه با وجود اینکه کویر می باشد ولی به دلیل وجود آب و غذای غنی در این منطقه شاهد تنوع گسترده حیوانی از جمله گرگ، شغال، کفتار، روباه شنی، گربه شنی، بزمجه، آفتاب پرست و انواع عقرب و مارمولک هستیم.

دریاچه نمک آران و بیدگل و جزیره سرگردان نیز دو قطعه دیگری از این بهشت روی زمین می باشد که این دو به خودی خود گردشگران بسیاری را جذب می کند.

کویر مصر

مصر روستایی در 45 کیلومتری شهر جندق در استان اصفهان می باشد. این روستا که تقریبا دارای 120 نفر جمعیت می باشد یکی از زیباترین و اعجاب انگیز ترین کویرهای ایران می باشد. در طول چندین سال گذشته کویر مصر از محبوبیت خاصی میان مردم برخوردار شده است و شاهد آن هستیم که تورهای مسافرتی بسیاری برای بازدید از این کویر وجود دارد.

زیباترین جاذبه طبیعی کویر مصر ، رمل ها و تپه های زیبا زرد رنگ آن می باشد. اگر به این کویر سفر کردید حتما کفش های خود را در بیاورید و از پیاده روی با پای پیاده بر روی این کویر نهایت لذت را ببرید. شن های این کویر به قدری نرم و روان هستند که قدم زدن بر روی آنها تبدیل به یک خاطره فراموش نشدنی برای شما خواهد شد.

 

کویر پلوند

کویر پلوند یا کویر مظفری در استان خراسان جنوبی و در غرب شهرستان فردوس قرار دارد. شاید نام این کویر را کمتر از مرنجاب و مصر به گوش شما رسیده باشد اما باید به شما گفت که این کویر نیز بسیار زیبا و غنی می باشد. در این منطقه حیوانات مختلف و بسیار زیادی زندگی می کنند از جمله قوچ، میش، کاراکال، کل، بز، انواع مار و لاک پشت. همچنین پرندگان شکاری عقاب و شاهین نیز در این منطقه زندگی می کنند. از زیبایی های دیدنی این منطقه می توان به کفه های نمک، تپه ماهورهای ماسه ای اشاره کرد.

اگر قصد دارید که به این پلوند بروید باید از شهر فردوس حرکت کنید تا به روستاهای ابراهیم آباد و طاهرآباد برسید. و از آنجا از یکی از مسیرهای کجه یا سنگ سوراخ به پلوند رسید.

 

کویر حاج علی قلی

کویر حاج علی قلی به کویر دامغان یا چاه جم نیز معروف می باشد. برای دسترسی به این منطقه زیبا باید به شهر دامغان سفر کرد. این نمک زار در جنوب شرقی شهر دامغان واقع شده است. و از شرق از کوه آهواند تا غرب که روستای فرات می باشد گستره این منطقه می باشد.

در اطراف این منطقه چندین کوه قرار دارد. در جنوب غربی آن کوه پنج و سرخ کوه و در جنوب آن کوه های ترکمن گدار، خرس و دولت یار قرار دارد.

از نکات جالب توجه این منطقه یکی رود فصلی کر آن می باشد که از جنوب غرب به سمت دریاچه نمک سرازیر می شود و نکته دیگر در رابطه با این کویر این می باشد که گفته می شود این منطقه یکی از زیستگاه های انسان های اولیه و نئاندرتال در دوره پارینه سنگی می باشد که خود این مسئله قدمت این منطقه را نشان می دهد.

4 کویر زیبای ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top