5 دشت زیبای ایران

5 دشت زیبای ایران عنوان مقاله ای است که در آن می خواهیم شما را با زیباترین دشت های ایران آشنا کنیم. یکی دیگر از گزینه های طبیعت گردی و لذت بردن از طبیعت، دیدن دشت می باشد. در تعریف علمی دشت آمده است که سرزمین پست و همواری است که از آبرفت رودها به وجود می آید و به دریا یا دریاچه دائمی ختم می شوند. با توجه به این تعریف می توانی از دشت ها به عنوان مناطق زیبایی که در آن پوشش گیاهی مختلفی نیز وجود دارد یاد کرد. این گونه مناطق ارزش بیش از یک بار بازدید را دارند.

دشت شقایق در شاهرود

هر ساله از بیستم اردیبهشت تا آخر خرداد شما با سفر به شهر شاهرود و بازدید از دشت شقایق با صحنه ای خارق العاده و زیبا رو به رو خواهید شد. در این زمان در این دشت گل های شقایق زیبایی در جلوی چشمان شما قرار دارند. دشتی پر از گل شقایق که جلوه زیبایی به نقطه کالپوش داده است. هر ساله در این زمان دشت شقایق میزبان گردشگران بسیاری می باشد.

از نکات جالب دیگر در رابطه با زمان گل شقایق ها، برگزاری مسابقات کشتی محلی و جشنواره گل شقایق در این منطقه می باشد.

 

دشت لار در استان مازندران

دشت لار در کوهپایه قله دماوند قرار گرفته است. برای رفتن به دشت لار شما می توانید از طریق تهران، شمال شمیرانات به سمت دشت لار حرکت کنید. دشت لار در سال 54 به عنوان پارک ملی لار شناخته شده است.

در فصل بهار در این دشت زنبق وحشی بنفش و ارغوانی و مرغک، گل زار، گل شقایق، چهره دشت را به کلی عوض می کنند. هنگامی که در فصل بهار در دشت لار قدم می زنید احساس می کنید که در تکه ای از بهشت قرار دارید.

 

دشت مغان در استان اردبیل

در شمال استان اردبیل و در کنار رود زیبای ارس، دشت مغان قرار دارد. البته بخش عمده این دشت در کشور آذربایجان می باشد و بخش کوچکتر آن در استان اردبیل می باشد.

بیله سوار، پارس آباد، گرمی، اصلاندوز و جعفر آباد، 5 روستایی می باشند که دشت مغان را تشکیل می دهند. از لحاظ آب و هوا و کشاورزی، خاک این منطقه بسیار حاصلخیز می باشد و منبع بسیار خوبی برای دامپروری می باشد. همانطور که دام های دشت مغان از لحاظ کیفیت از کیفیت بالایی برخوردار می باشند.

 

دشت ارژن در سرزمین فارس

بین کازرون و شیراز و در فاصله 60 کیلومتری از هر دو شهر دشت ارژن واقع شده است. دشت ارژن که در ارتفاعات جنوبی زاگرس قرار گرفته است دارای یک دریاچه بسیار زیبا به همین نام می باشد. در گذشته های نه چندان دور در این مناطق شیر ایرانی و آهو یافت می شد ولی امروزه با توجه به بی تدبیری مسئولان و از بین بردن نیزارهای اطراف دریاچه و تبدیل کردن این مناطق، به مناطق مزروعی باعث شده اند که زاد و ولد این شیرها از بین برود و با تاسف کامل باعث انقراض این نسل شیرهای ایرانی شد.

 

دشت شیمبار یا شیرین بهار در استان خوزستان

در مسیر جاده مسجد سلیمان به شهرکرد در استان خوزستان دشت سردسیر بسیار زیبایی به نام شیمبار قرار دارد. البته عده ای از مردم محلی به آن شیرین بهار نیز می گویند. شیمبار در مسیر اصلی کوچ عشایر بختیاری از خوزستان به سوی چهارمحال بختیاری قرار دارد.

در گذشته های نه چندان دور افراد زمانی که می خواستند وارد جنگل شیمبار بشوند با ترس بسیار این کار را انجام می دادند به دلیل اینکه حیواناتی همچون خرس، پلنگ، گرگ، کفتار، گله های گراز در دشت زندگی می کردند و همچنین پرنده های شکارچی همچون عقاب و کرکس نیز در این دشت وجود داشتند.

در این دشت زیبا درختان خودرو بسیار زیبایی همچون انجیر، انگور، توت و سیب وجود دارد. یکی از مهمترین نکته ها در رابطه با این دشت وجود نقش برجسته های تنگ بتان می باشد. این سنگ نگاره ها مربوط به عهد باستان می باشد. یکی دیگر از آثار زیبایی که در دشت شیرین بهار وجود دارد پل خدا آفرید یا نگین می باشد. طول این پل 300 متر می باشد و در زیر یک تپه طبیعی قرار دارد. این پل آب اضافه دشت را به سمت شلا هدایت می کند.

5 دشت زیبای ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top