5 موزه معروف تهران

5 موزه معروف تهران، درباره چه چیزهایی می باشند. تعداد بسیاری زیادی موزه در تهران وجود دارد که تعداد بسیار زیادی آنها در شمار موزه های ملی و جهانی می باشند. در تهران با توجه به اینکه به مدت خیلی طولانی پایتخت ایران بوده، موزه های بسیار زیادی شروع به کار کرده اند و طیف موضوعی بسیار زیادی از آنها در حال حاضر در تهران دایر است.

موزه ملی ایران

موزه ملی ایران که از آن در فرهنگ موزه داری ایران به عنوان موزه مادر یاد می شود. این مکان با قدمتی 60 ساله به عنوان بزرگترین مرکز باستان شناسی و تاریخ ایران می باشد. این مکان به عنوان مهمترین مکان برای نگهداری، نمایش و پژوهش در رابطه با مجموعه های باستان شناختی ایران می باشد.

در این مکان به نمایش آثار ملی و میهنی پرداخته می شود که نشان دهنده هنر، فرهنگ و تمدن ایرانی می باشد. و همچنین دستاوردهای اقتصادی و نوآوری هایی که در طول تاریخ انجام شده است را به نمایش می گذارد.
این مکان شامل دو ساختمان جداگانه به نام های ایران باستان و دوران اسلامی می باشد.

 

موزه فرش ایران

این بنا که در سال 1356 به دستور فرح پهلوی ساخته شده است. به عنوان مکانی برای نمایش دادن هنر فرشبافی ایرانیان و همچنین محلی برای نشان فرش های نفیس و ارزشمند ایرانی می باشد. در این مکان علاوه بر فرش، در رابطه با هنر و صنایع گلیم نیز می باشد.

این کان در ضلع شمالی پارک لاله تهران به مساحت تقریبی 12000 متر مربع می باشد. البته این مکان در سال 1340 به عنوان گالری فرش شروع به کار کرد اما به مدت 15 سال متروک مانده بود و سپس بعد از آن به این شکل امروزی تبدیل شده است. طراحی و معماری زیبای این مکان توسط عبدالعزیز فرمانفرمائیان صورت گرفته است و نمای بیرونی این ساختمان نیز به شکل هماننده دار قالی طراحی شده است.

 

موزه هنرهای معاصر تهران

طراحی این ساختمان توسط کامران دیبا در سبک معماری مدرن و البته الهام گرفتن از سبک بادگیرهای ایرانی شناخته شده است. این مکان یکی از مهمترین و سرشناس ترین موزه های ایران می باشد. که دارای گنجینه ای بسیار غنی از هنر مدرن می باشد. در این ساختمان در طول تاریخ فعالیت ها و جنبش های مهمی همچون مینی مالیسم، پاپ آرت، مفهومی و فوتورئالیسم اتفاق افتاده است.
در این مکان آثار مهمی از برجسته ترین هنرمندان دنیا همچون پیکاسو، وارهول، پولاک، گوگن و … به نمایش درآمده است. گنجینه های موجود در این بنا جز اموال عمومی محاسبه می شود و ارزش آنها حدود 10 میلیون دلار تخمین زده شده است.

 

موزه آبگینه و سفالینه

این بنا که در خیابان سی تیر قرار دارد یک خانه تاریخی مربوط به دوره قاجار می باشد. این مکان به طور اختصاصی برای شیشه و سفال می باشد. و یکی از پربازدید کننده ترین مکان ها برای علاقه مندان به هنر و تاریخ می باشد. به نحوی که سالانه تقریبا 2 میلیون نفر از این مکان بازدید می کنند.

این ساختمان برای اینکه تبدیل به موزه آبگینه و سفالینه شود، پیشینه ی بسیار را از سر گذرانده است. در ابتدا این ساختمان در بین سالهای 1300 تا 1330 محل کار و زندگی قوام السلطنه بوده و پس از آن چندین سال در اختیار دولت مصر قرار گرفته تا به عنوان سفارتخانه از این ساختمان استفاده کنند. بعد از آن نیز مدتی به عنوان سفارت افغانستان و مدتی نیز به عنوان بانک بازرگانی بود تا به اینکه در سال 1355 این عمارت قاجاری با کمک مهندسان و طراحان ایرانی و اتریشی بازسازی شده و به شکل و کاربری که امروز هست شروع به کار کرده است.

ساختمان این بنا 7000 مترمربع مساحت دارد و معماری آن به شکل هشت ضلعی می باشد. این ساختمان دو طبقه می باشد و دارای 5 تالار است.

طراحی داخلی این ساختمان ترکیبی از طراحی ایرانی و اروپایی است. پلکان های آن به شیوه روسی می باشد اما منبت کاری ها، گچ کاری ها، در و پله ها، آینه کاری ها، سقف و ستون های این ساختمان به طور تمام و کمال از هنر ایرانی بهره گرفته است.

از مهمترین المان هایی که در طراحی داخلی این ساختمان مورد استفاده قرار گرفته است الهام و الگو گیری از کاخ های تخت جمشید به خصوص کاخ تچر می باشد.

5 موزه معروف تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top