دره نوردی، فعالیتی طبیعت دوست

دره نوردی، فعالیتی طبیعت دوست

دره نوردی ورزشی برای طبیعت دوستان

طبیعت گردی و با طبیعت بودن یک هیجان وصف ناپذیر است. اینکه با خیالی آسوده فارغ از هجمه ی‌ بی انتهای دنیای پر استرس شهری شبی یا روزی را در آغوش مهربان طبیعت بگذرانیم، همیشه و در همه حال جذاب خواهد بود. اما اگر این همنشینی را با یک فعالیت بدنی همراه کنیم چه؟ و البته فعالیت بدنی ای که ما را در مقابل این طبیعت مهربان پنجه در پنجه رها کند. چندان ذهنتان به راه دور نرود. می ‌خواهیم راجع به یک ورزش خاص، جدید، زیبا و دوست داشتنی صحبت کنیم. دره نوردی، همه ی آن فعالیت بدنی است که شما را در مقابل طبیعت زیبا اما خشن رها خواهد کرد. دره نوردی شاید همان ورزش طبیعتگردی باشد که هیجانات شما به دنبال آن میگردد. شما کوهنوردی میکنید بی آنکه راهی کوه های بلند و دوردست شده باشید. شنا میکنید در حالیکه یک حس خوب کاوش را همراه خود کرده اید. در مسیر رودخانه ها قدم میزنید مادامیکه با هیجان یک رودخانه ی خروشان همراه شده اید. دره نوردی یک فعالیت طبیعت دوست بدنی است که می تواند به عنوان یک رشته ی طبیعت گردی ورزشی مطرح شود.

دره نوردی چیست؟

دره نوردی یک رشته ی نوپای ورزشی است که از زیر شاخه های کوهنوردی و طبیعت گردی محسوب می شود. ورزشی آمیخته با مهارت های فردی در کنار توانمندی های گروهی. آنچه در دره نوردی با آن رو به رو خواهیم شد، مجموعه ی فعالیت هایی که می تواند کوهنوردی، فرود از آبشار ها و صعود از صخره های دره ای، پیاده روی در رود خانه ها، شنا، شیرجه در حوضچه های عمیق باشد را شامل شود. تمام آن چیزهایی که می توانند به تنهایی زیبا باشند در دره نوردی یک جا جمع شده اند.
اما دره نوردی آن طور ها هم که فکر می کنید و یا از فرط هیجان برای خود برنامه ی رفتن به اولین دره ای که سراغ دارید را می‌ ریزید، ساده نیست. این ورزش را خطرات بسیار زیادی دنبال می کند. دره نوردی یک فعالیت طبیعت‌ گردی همه ‌جانبه است. فعالیتی که مهارت در آن مستلزم دانستن چندین مهارت و ورزش دیگر است. با ما همراه باشید تا با چالش های پیش روی دره نوردی آشنا شویم.

دره هایی جذاب برای دره نوردان

دره ای برای یک دره نورد جذاب است که به معنای حقیقی کلمه دره باشد، یعنی مکانی که با دیواره های سنگی و بلند احاطه شده است و البته چه بهتر که رودخانه‌ای از میان آن بگذرد. دره هایی مثل: دره فوسک در کرمان و یا دره تلاتر در استان قزوین.

دره نوردی در تکاپوی خطرات

فعالیتی که در آن هم کوهنوردی خواهید کرد و هم شنا. هم شیرجه خواهید زد و هم پیاده روی های سنگلاخی را تجربه خواهید کرد. خب، این فعالیت با این حجم از جریانات پیچیده خالی از خطر نخواهد بود. اولین تهدید در مواجهه با صخره های سنگی در برخورد سر با سنگ هاست. به خصوص در زمان صعود و یا فرود ها. احتمال سقوط سنگ ها، احتمال سقوط افراد، سرد شدن بدن بعد از فعالیت شنا یا شیرجه و… همگی خطرات احتمالی و البته بسیار نزدیک در حین این فعالیت است.
و اما خطراتی خاص، مانند: بارش باران و در پی آن وقوع سیل، خطر بهمن در دره های برفگیر، برخورد با حیوانات وحشی و از همه مهمتر دور بودن از جنبه های شهری و امکانات، خدمات پزشکی و اورژانس، می ‌تواند بر جنبه ‌های خطر آفرین این ورزش بیافزاید. اما این همه از خطرات نگفتیم که شما را از دره نوردی بر حذر بداریم. دره نوردی ورزشِ شیرینی است اگر همراه با مهارت های لازم و تجهیزات مناسب باشد.

طبیعت گردی
طبیعت گردی

بدنی مناسب برای دره نوردی

دره نوردی آمادگی جسمانی بالایی می ‌خواهد. از طرفی توان روحی مناسبی نیز می طلبد. در نظر بگیرید که در عین انفرادی بودن تمام فعالیت ‌های آن، چون اساسا هیچ کس به تنهایی راهی دره نمی‌شود، پس یک فعالیت گروهی نیز محسوب می ‌گردد. فرض کنید که همراه با گروه تان از دره ای عبور می کنید. شنا در آب سرد دره و همچنین خستگی موجب کند شدن یکی از اعضا شده باشد. در این شرایط چه کار خواهید کرد؟ قدرت تصمیم گیری و مدیریت بحران، شرایط روحی خاصی است که یک دره نورد باید در خود داشته باشد.

چطور دره نورد باشیم؟

الزام اول در دره نورد شدن کسب آمادگی جسمانی در این ورزش است. پس شنا را یاد بگیرید. کوهنوردی کنید و به مهارت های لازم در استفاده از طناب در فرآیند صعود و نزول برسید.
توان پیاده روی خود را افزایش دهید و در مواجهه با آبهای سرد خودتان را آماده کنید.
مهارت های دیگری که نیز باید بیاموزید. مهارت نجات در آب، کمک های اولیه، اصول درست مواجه شدن با شکستگی ها و مهارت پارو زدن و غیره خواهد بود.
در نظر داشته باشید که بهترین دره نوردان کسانی هستند که در کنار مهارت بالا در کوهنوردی، توانایی خوبی در استفاده از طناب دارند، پس کوهنوردی اصلی‌ ترین مهارت در فراگیری دره نوردی می باشد.

دره نوردی، فعالیتی طبیعت دوست

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top