طبیعت گردی در روستاهای شمال ایران

طبیعت گردی در روستاهای شمال ایران

طبیعت گردی در روستاهای شمال ایران، یکی از مقاصد محبوب گردشگری است، گردشگران معمولا برای دوری از هیاهوی شهر و استراحت به آرامش روستاها پناه می برند، روستاهای شمالی به دلیل طبیعت سرسبز ، مناظر روح افزا و چشم اندازهای دلفریب، هر ساله در فصل سفر، گردشگران زیادی را مجذوب خود می کند.

طبیعت همیشه میزبانی سخاوتمند است و با آغوش باز گردشگران را می پذیرد و تمام زیباهایی و شگفتی هایش را برای مهمان نوازی تقدیم نگاه و قدوم گردشگران می کند. ساکنین طبیعت هم به همان اندازه سخاوتمند هستند، مردمی خونگرم ، مهربان و ساده و بی آلایش که نسل در نسل در همزیستی و دوستی با طبیعت هستند و در دل طبیعت زندگی و کار می کنند.

مردم روستاهای شمال ایران عمدتا از کشاورزی ، دامپروری و صید ماهی امرار معاش می کنند. اکثر گردشگران روستاهای شمال ایران را با شالیزارهای وسیع برنج و باغات چای و مرکبات بخاطر می آورند.

تنوع غذاهای محلی و طعم لذیذ آن، یکی از جاذبه های گردشگری شمال ایران است. گیلان با داشتن بیش از 240 نوع غذای محلی شهرتی جهانی در زمینه خوراک شناسی دارد. لباس های رنگارنگ محلی، صنایع دستی جورواجور از کلاه های حصیری تا گمج های سفالی ، گویش و لهجه شیرین گلیکی ، مازنی ، تالشی، ترکمنی و برخی گویش های دیگر، روستاهای شمال ایران را برای طبیعت گردی جذاب و دیدنی تر کرده است.

اگر مشتاق هستید در دل طبیعت زیبای روستاهای شمال طبیعت گردی و استراحت و تفریح کنید، از طعم لذیذ غذاهای محلی،  خرید از بازارهای محلی و معاشرت با مردم خونگرم محلی لذت ببرید با ما همسفر شوید تا معروفترین روستاهای گردشگری شمال ایران را به شما معرفی کنیم.

زیباترین روستاهای شمال برای طبیعت گردی   

روستای سقالکسار

روستای سقالکسار در 15 کیلومتری جنوب شهر رشت مرکز استان گیلان قرار گرفته است روستایی با طبیعتی سرسبز و محیطی آرامبخش.

برای طبیعت گردی که به سقالکسار می روی آنچه این روستا را دیدنی تر و جذابتر می کند وجود دریاچه زلال و آرام سقالکسار در دل این روستا می باشد.

دریاچه ای با چشم انداز جنگلی که در فصل تابستان گردشگران زیادی را برای پیک نیک و تفریح  در محیطی سرسبز و فضایی دلپذیر مجذوب خود می کند، گردشگران می توانند روی دریاچه قایق سواری کنند یا در اطراف دریاچه قدم بزنند و عکس یادگاری بگیرند.

روستای تاریخی ماسوله

روستای ماسوله از مشهورترین روستاهای گردشگری ایران است این روستا در 20 کیلومتری شهر فومن استان گیلان قرار دارد روستایی با قدمتی و معماری تاریخی که شهرتی جهانی دارد و هر ساله گردشگران زیادی را از سراسر ایران و جهان مجذوب خود می کند.

خانه های روستا به شکل پلکانی روی هم ساخته شده اند و هنگام پیاده روی، از روی بام خانه ها یکی پس از دیگری گذر می کنید. نمای زیبای خانه های روستایی با گلدان هایی که روی ایوان خانه ها گذاشته اند کوچه و خیابان های باریک ، مغازه های صنایع دستی رنگارنگ ، آب و هوایی مطبوع و خنک، مناظر طبیعی منحصر به فرد از کوه ها و ارتفاعات جنگلی، خاطره سفر و طبیعت گردی به ماسوله را فراموش نشدنی می کند.

طبیعت گردی
طبیعت گردی

روستای دیلمان

دیلمان روستایی ییلاقی در شرق استان گیلان و ارتفاعات سیاهکل، که برای دسترسی به آن باید از جاده های جنگلی عبور کنید. این روستای خوش آب و هوا در دل جنگل، بیشه و آبشار جا خوش کرده و طبیعتی وصف نشدنی دارد.

آبشار لونک از زیباترین جاذبه های طبیعت گردی دیلمان می باشد، که حضور مردم محلی در اطراف آبشار که دود کباب شان به آسمان رفته و انواع صنایع دستی را برای فروش بساط کرده اند بر جذابیت آبشار افزوده است.

دیلمان رویدادهای تاریخی بسیاری را از سر گذرانده و در دل خود یادگاری های تاریخی از اعصار کهن پنهان کرده حمام میربلوک ، کاروانسرای تی تی، قلعه و برج گرمابر بخشی از آن گنجینه های تاریخی است.

دیدن مردم روستا بخصوص زنان و دختران با لباس های محلی رنگارنگ ، تماشای منظره علفزارها که اسب ها و دام ها در میان آن مشغول چریدن هستند ، لذت طبیعت گردی در دیلمان را دو چندان می کند.

روستای صفرا بسته

روستای صفرا بسته در جاده آستانه اشرفیه به بندر کیاشهر در استان گیلان قرار گرفته است این روستا 9 کیلومتر با آستانه اشرفیه فاصله دارد.

از جاذبه های منحصر به فرد این روستا جاده ای آسفالته جنگلی به طول 2 کیلومتر است که به بندر کیاشهر منتهی می شود. در سکوت جاده غرق در زیبایی مناظر سرسبز و درختان درهم پیچیده می شوی و دوست نداری هرگز این جاده به انتها برسد.

پوشش گیاهی جنگل وطبیعت، روستای صفرابسته از جاذبه های بکر، طبیعت گردی محسوب می شود و گردشگران هر ساله در فصل تابستان برای تماشای طبیعت منحصر به فرد و گذران اوقات فراغتی دلنشین، به روستای صفرابسته سفرمی کنند.

روستای اولسبلنگاه

روستایی ییلاقی در شهرستان ماسال که به خاطر خانه های چوبی اش به روستای کلبه چوبی معروف است.

این روستای با آب و هوایی خنک و مناظر طبیعی بکر و خیره کننده از محبوب ترین جاذبه های طبیعت گردی شهرستان ماسال و استان گیلان است.

اولسبلنگاه وقتی در مه غرق می شود چنان شما را مجذوب و مسحور می کند که احساس می کنید در آسمان و لابه لای ابرها غوطه ور هستید.

طبیعت گردی در روستاهای شمال ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top