معرفی برترین اماکن گردشگری ایران

معرفی برترین اماکن گردشگری ایران

در ادامه سفر و معرفی برترین اماکن گردشگری ایران به شهرهایی از کشور می رسیم که دارای اماکن گردشگری و جاذبه های دیدنی بسیاری هستند و در زمره توریستی ترین شهرهای ایران می باشند که سالانه میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیاری می باشند.

اماکن گردشگری شیراز

اماکن گردشگری شیراز
اماکن گردشگری شیراز

تخت جمشید

تخت جمشید نماد شکوه ، عظمت و قدمت ایران است، این مجموعه باستانی ، در دوران هخامنشیان صدها سال به عنوان پایتخت شاهان هخامنشی بوده است و بقایای آن هم اکنون در شمال شرقی شیراز دیده می شود.
در سال 518 پیش از میلاد ، ساخت تخت جمشید بعنوان پایتخت هخامنشیان بدست داریوش بزرگ آغاز شد و پس از داریوش، خشایارشا و اردشیریکم آن را تکمیل نموده و گسترش دادند.
کاخ تخت جمشید یکی از بناهای عظیم و باشکوه مجموعه باستانی تخت جمشید است که در دوران داریوش بزرگ ، خشایارشا و اردشیر اول بنا شده و به مدت 200 سال این کاخ محل امپراطوری هخامنشیان بوده است.
بقایای بجا مانده از تخت جمشید، سنگ نبشته ها، فلزنوشته ها، ستون ها و حکاکی های روی دیواره ها و لوح ها، از دیدنی های تخت جمشید است که گردشگران را از اقصا نقاط ایران و جهان مجذوب خود ساخته است.
تخت جمشید یکی از اماکن گردشگری ایران است که در سال 1358 در فهرست جهانی یونسکو به ثبت رسید.

پاسارگاد

پاسارگاد مرکز حکومت کوروش کبیر، پادشاه قدرتمند هخامنشیان بوده است که در دوران حکومت کوروش کاخ های عظیمی در آن بنا گردید.
مقبره کوروش کبیر یکی از آثار بجا مانده در پاسارگاد است که تقریبا سالم مانده و هر ساله هزاران گردشگر ایرانی و خارجی برای بازدید از مقبره چند هزار ساله کوروش به پاسارگاد سفر می کنند از دیگر بناهای موجود در پاسارگاد می توان به کاخ بارعام، مقبره کمبوجیه،تل تخت،کاخ بار اختصاصی و کارونسرای مظفری اشاره کرد. پاسارگاد یکی از تاریخی ترین اماکن گردشگری ایران، در سال ۱۳۸۳ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

نقش رستم

نقش رستم از اماکن گردشگری شیراز، محوطه باستانی است که 6 و نیم کیلومتر با تخت جمشید فاصله دارد و آرامگاه داریوش بزرگ، خشایارشا، اردشیر یکم ، داریوش دوم و داریوش سوم در محوطه آن قرار دارد. و آثاری از دوره های عیلامی، هخامنشی و ساسانی را در خود جای داده است.
کعبه زرتشت، ازبناهای مهم نقش رستم است که به دلیل نگهداری کتاب اوستا و گنجینه های درباری مکانی ارزشمند بوده است و اعراب با تصور اینکه این مکان مرکز دین زرتشت است آنرا کعبه زرتشت نامیدند.

نقش رجب

نقش رجب یکی از اماکن گردشگری است که در سه کیلومتری شمال تخت جمشید در کنار جاده اصفهان – شیراز قرار دارد.
علت شهرت این مکان وجود 4 کتیبه باستانی بسیار دیدنی در محوطه آن است که 4 مجلس بزرگ را به نمایش می گذارد،تاجگذاری اردشیر بابکان بنیان گذار سلسله ساسانی ، تاجگذاری شاپور اول پسر و جانشین اردشیر بابکان ، شاپور اول پسر و جانشین اردشیر بابکان و همراهان او و نقش برجسته کرتیر موبدان موبد بزرگ و روحانی عالی مقام دوره ساسانی

حمام وکیل

حمام وکیل یکی از اماکن گردشگری شیراز، که متعلق به دوران زندیه است. این حمام با معماری پیشرفته در دوران زندیه بعنوان حمام عمومی بنا شد و یک بخش ویژه بنام شاه نشین مخصوص خود شاه داشت.
در دوران پهلوی بخشی از حمام بعنوان حمام نمره مورد استفاده قرارگرفت که موجب آسیب به معماری اصلی بنا شد در سال 1351 حمام وکیل به اداره فرهنگ وهنر واگذار شد و مورد بازسازی قرار گرفت.
این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است و در حال حاضر بعنوان موزه با انواع مجسمه های مومی دیدنی، فعال است.

آرامگاه حافظ

آرامگاه خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین حافظ شیرازی، شاعر شهیر ایرانی در شمال شهر شیراز در میان باغی زیبا به چشم می خورد. این آرامگاه به حافظیه شهرت دارد و یکی از محبوبترین اماکن گردشگری شهر شیراز است.
بنای زیبای این آرامگاه در سال 1187 هجری قمری بدستور کریم خان زند، با چهار ستون سنگی یکپارچه و بلند احداث شده است و سنگی مرمرین روی مقبره گذاشته شد و جلوی آرامگاه یک باغ زیبا هم ساخته شد.

اماکن گردشگری اصفهان

اماکن گردشگری اصفهان
اماکن گردشگری اصفهان

سی و سه پل

سی و سه پل یا پل الله وردی خان یکی از برترین پل های جهان است که در دوران صفوی در سال 1008 هجری احداث گردیده است.
این پل یکی از شاهکارهای معماری ایران و دوره صفویه است ، 295 متر طول ، 14 متر عرض و 33 دهانه دارد و بر روی رودخانه زاینده رود در شهر اصفهان ساخته شده، در زمان صفویه سی و سه پل محل برگزاری مراسم جشن آب پاشان بوده است.
سی و سه پل یکی از زیباترین و معروف ترین اماکن گردشگری اصفهان ، در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

عمارت عالی قاپو

عمارت عالی قاپو یکی از مشهورترین و زیباترین اماکن گردشگری اصفهان است که معماری هنرمندانه دارد. در زمان صفویه این عمارت به گونه ای بنا شده بود که نقش دروازه ورودی به کلیه قصرهای محدوده میدان امام را ایفا میکرد و میدان امام را به دولتخانه و عمارات دیگری از جمله کاخ چهلستون مرتبط می ساخت.
عمارت عالی قاپو در دوره شاه عباس اول ساخته و در دوره های بعدی تغییراتی در آن ایجاد شد. این دارای 5 طبقه است و هر طبقه دارای تزئینات و نقاشی هایی زیبا و چشم نواز است.این بنای شکوهمند در سال 1310 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

پل خواجو

پل خواجو در سال1060 هجری در زمان شاه عباس دوم از پادشاهان صفوی، در شرق رودخانه سی وسه پل با 133 متر طول ، 12 متر عرض و 24 دهانه احداث گردید.
پل خواجو یکی از اماکن گردشگری اصفهان ، دارای معماری بسیار زیبا با کاشی کاری های خیره کننده می باشد و در میانه پل یک ساختمان برای اقامت موقت شاه عباس و خانواده اش ساخته شده است.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون یکی از اماکن گردشگری مشهور و دیدنی اصفهان است. این کاخ در دل یک باغ زیبا در دوران صفویه احداث شده است.
کاخ چهلستون دارای تالارآینه ، 2 اتاق بزرگ در شمال و جنوب تالار آینه ، تالار 20 ستون و سالن ، ایوان و بخش های دیگری است که همگی دارای تزئینات و نقاشی های دیدنی و آینه کاری ها و کاشی کاری هایی چشم نواز و مسحورکننده است.
یک حوض بزرگ مقابل کاخ چهلستون قرار گرفته که به شکلی زیبا تصویر تالار 20 ستون در آن می افتد به همین دلیل به این کاخ چهلستون می گویند.
این بنای باشکوه، در 1310 در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفت.

میدان نقش جهان

میدان نقش جهان ، میدان با شهرتی جهانی است و از شاهکارهای معماری ایران و دوره صفویه می باشد که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی بسیاری را جذب خود می کند.
میدان نقش جهانی میدانی مستطیل شکل به ابعاد 560 در 160 متر است، که در 4 طرف آن بناهای تاریخی عالی قاپو، مسجد امام ، مسجد شیخ لطف الله و سردرقصریه به چشم می خورد. دور میدان 200 حجره دو طبقه وجود دارد که در اکثر حجره ها در حال حاضر صنایع دستی و سوغات اصفهان به فروش می رسد.
میدان نقش جهان یکی از اماکن گردشگری اصفهان ، از نخستین آثار ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

کاخ هشت بهشت

کاخ هشت بهشت یکی از اماکن گردشگری معروف اصفهان است یک کاخ تاریخی متعلق به دوران شاه سلیمان صفوی که در میان باغی بزرگ و به سبک معماری اصفهان بنا شده است.
این کاخ، نمادی از معماری و تزئینات کم نظیر وچشم نواز دوران صفویه است، وجود یکپارچگی در فضاها از ویژگی های منحصر به فرد این بنا است که در عین تنوع و گوناگونی وحدت در میان آنها به چشم می خورد. وجود مقرنس های گچی و آینه کارهای زیبا در سقف و دیوارها کاخ هشت بهشت را دیدنی تر کرده است.
کاخ بهشت در سال 1313در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معرفی برترین اماکن گردشگری ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top