معرفی بهترین اماکن گردشگری ایران

معرفی بهترین اماکن گردشگری ایران

بازدید و سیاحت در میان، اماکن گردشگری اعم از موزه ها، بناهای تاریخی ، نواحی جذاب شهری و مکان های تفریحی و گردشگری در زمره پرطرفدارترین انواع گردشگری می باشد. ایران با قدمتی تاریخی و شهرهایی پراز جاذبه های گردشگری فرصتی عالی برای گردشگران داخلی و خارجی است تا خاطراتی ماندگار از سفر به اماکن گردشگری را در دفتر زندگی شان به ثبت برسانند.

معرفی بهترین اماکن گردشگری

ما می خواهیم راهنمای سفر شما شویم ، کلی پیشنهاد سفر در تابستان داریم و می خواهیم کاری کنیم که شما در فصل سفر اوقات فرح بخشی را پشت سر بگذارید.

گردش و تفریح در میان اماکن گردشگری را از مشهد مقدس آغاز کنیم و به گوشه گوشه ایران سر می زنیم و بهترین ها، دیدنی ترین ها و جذاب ترین امکان گردشگری ایران را به شما معرفی کنیم.

اماکن گردشگری مشهد مقدس

صدای نقاره های حرم امام رضا(ع) که به گوش می رسد دل پر می کشد و قلب بی تاب لحظه دیدار می شود ، همین که پا در آستان مقدس امام رضا(ع) می گذاری آرامشی وصف نشدنی بر احوالت حاکم می شود، اینجا مکانی است که هر روز هزاران زائر و مسافر برای عرض ارادت و پابوس به آن قدم می گذارند.

حمام مهدی قلی بیک

حمام مهدی قلی بیک در سال 1027 قمری توسط امرای تیموری احداث شده، این حمام معماری زیبا و هنری دارد و از سال 1385 بعد از مرمت تبدیل به موزه مردم شناسی شد حمام مهدی قلی بیک از اماکن گردشگری دارای بخش هایی شامل سربینه و تزیینات اصیل و زیبای آن، غرفه شاه نشین، غرفه لوازم آرایش، غرفه مسنوجات، غرفه پوشاک، هشتی یا میاندر، گرمخانه، غرفه وسایل حمام، غرفه حنابندان، غرفه روشنایی، گلخن یا آتشخانه و چاله حوض می باشد.

موزه نان

اولین موزه نان در کشور است که کلیه فرآیند تهیه نان از کاشت و برداشت گندم تا آسیاب آن و پخت انواع نان سنتی ایران را به شیوه ای جذاب و هنری به نمایش گذاشته است این موزه یکی از اماکن گردشگری جالب است و شامل بخش های

کشاورزی(بذرافشانی – خرمن کوبی – گندم چینی – چک زدن)

آسیابانی( دستاس- آسیاب – آسباد)

آتش ( تنور سنگی- انواع  تنور سفالی- تنور مال- تنور عشایری- تنور حیاطی  یا  ایستاده- تنور ساج )

و بخش دیدنی رقص آفر ، رقصی که سنت و آئین مردم خراسان را در مراحل زراعت تا پخت نان و شکرگزاری از درگاه خدا را به نمایش میگذارد.

رستوران معلق مشهد

اولین رستوران معلق کشور است یکی از اماکن گردشگری جذاب در شاندیز مشهد که در سال 1396 افتتاح شد.

این رستوران معلق می تواند 9 تن وزن را تحمل کند و تا ارتفاع 40 متر بالا برود . فضای آن طوری طراحی شده که ظرفیت پذیرایی از 32 نفر را دارا می باشد که 10 نفر گارسن از این میهمانان پذیرایی می کنند.

کوهسنگی

کوهسنگی، پارکی بسیار زیبا و دیدنی در جنوب شهر مشهد است. این پارک قدیمی یکی از اماکن گردشگری و تفریحگاه های محبوب مردم شهر مشهد و گردشگران می باشد که دو کوه زیبا مشرف به شهر درآن قرار دارد و به همین علت کوهسنگی نامگذاری شده است.

یکی از جاذبه های کوهسنگی چشم اندازهای سنگی است که همه جا به چشم می خورد پله های سنگی ، آبراه های سنگی، آبشار کوچکی که از دل سنگ جاری است و تخته سنگی هایی برای نشستن و استراحت کردن.

آرامگاه فردوسی

آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی شاعر شهیر ایرانی یکی از اماکن گردشگری مشهور و محبوب در شهر توس 20 کیلومتری مشهد است،

مقبره فردوسی توسط هوشنگ سیحون با الهام از معماری دوره هخامنشی طراحی و در فاصله سالهای 1343 تا 1347 احداث گردیده است.

فضای داخلی آرامگاه، از معماری اشکانی الهام گرفته و ۲۰ ستون مرمری در پایین بنا و ۸ ستون در بخش فوقانی آن به کار رفته است.

آرامگاه دارای کتابخانه و موزه می باشد که موزه، شامل ۴ بخش است و آثاری از کاوش های باستان شناسی در توس، انواع وسایل رزمی و حماسی مثل سپر، گرز و تیر کمان که در شاهنامه به آن ها اشاره شده ، اشیای باستانی متعلق به زمان حکیم فردوسی  و اشیای اهدایی و آثار نقاشی  درآن به نمایش گذاشته شده است.

اماکن گردشگری تهران

کاخ گلستان

کاخ گلستان یکی از اماکن گردشگری تاریخی و پر طرفدار است که معماری زیبا ، آثارهنری ارزشمند و گچ بری ها ، آیینه کاری ها و مقرنس کارهایی چشم نواز دارد . این بنای تاریخی در زمان شاه عباس صفوی بعنوان ارگ سلطنتی بنا شد و در زمان قاجار محل اقامت شاهان قاجاری شد.

شاهان قاجار بخصوص ناصرالدین شاه قاجار تغییرات اساسی در بنای اصلی ارگ سلطنتی بوجود آوردند و بناهای زیادی به آن اضافه کردند که این مجموعه را بزرگتر و دیدنی تر کرد.

کاخ گلستان یکی از بناهای با ارزش تاریخی است و شامل تالار سلام، تالار آیینه، ایوان تخت مرمر، خلوت کریمخانی، چادرخانه، تالار سفره خانه، تالار برلیان، عمارت بادگیر، تالار الماس، عمارت خوابگاه، کاخ شمس‌العماره و کاخ ابیض است.

پل طبیعت

پل پیاده روی طبیعت در عباس آباد ، یکی از اماکن گردشگری تهران است این پل به مساحت 7000 مترمربع با طراحی بسیار زیبا مخصوص پیاده روی ساخته شده است.

پیاده روی بر روی این پل بسیار لذت بخش است، این روزها پل طبیعت یکی از سوژه های سلفی های گردشگران است.

باغ گیاهشناسی
باغ گیاهشناسی

باغ گیاه شناسی ملی ایران

باغ گیاه شناسی ملی ایران یکی از اماکن گردشگری زیبا و دیدنی به وسعت 145 هزار هکتار، در یکی از مراتع پارک چیتگر تهران قرار دارد. این باغ بزرگترین باغ گیاه شناسی خاورمیانه و یکی از 10 باغ گیاه شناسی برتر جهان است.

گردشگران می توانند در این باغ  3000 گونه از گیاهان درختی ، بوته ای و درختچه ای کل دنیا را تماشا کنند.

از جذابیت های این باغ ، طراحی زیبای باغ است که هر قمست از باغ به گونه ای طراحی شده که شبیه رویشگاه اصلی آن گیاه می باشد.

باغ گیاه شناسی ملی شامل بخش های ،گیاهان حوزه دریای خزر، حوزه کوه های زاگرس، حوزه کوه های البرز، رویشگاه های ایرانی و تورانی، رویشگاه های بیابانی جنوب کشور، گیاهان رویشگاه آمریکا، گیاهان رویشگاه اروپا و یکی از جذابترین بخش های باغ گیاه شناسی برای گردشگران ، باغ های کشور چین و شور کژاپن، است که کاملا حس و حال باغ های چین و ژاپن را برای بازدیدکنندگان تداعی می کند با برکه و پل های چوبی کوچک روی آب.

برج میلاد

برج میلاد با ارتفاعی معادل 435 متر، ششمین برج مخابراتی بلند جهان است.

این برج با انواع امکانات تفریحی و رفاهی مدرن و به روز،یکی از اماکن محبوب گردشگری در دل پایتخت است که گردشگران ایرانی و خارجی بسیاری را مجذوب خود ساخته است.

بخش های مختلف برج شامل مرکز خرید، موزه شهرداری، موزه مشاهیر، سکوی دید باز و بسته برای تماشای شهرتهران، آبشار مصنوعی ، لیزریوم ، پینت بال ، دلفیناریوم ، سینما 6 بعدی ، سالن سینما ، رستوران گردان ، رستوران سنتی ، کافه تریا و فود کورت ، گنبد آسمان و امکانات دوچرخه سواری در محوطه است.

موزه حیات وحش دارآباد

موزه حیات وحش دارآباد یکی از اماکن گردشگری شگفت انگیز و دیدنی در دارآباد تهران است.

این موزه با 12000 مترمربع وسعت ، در دو طبقه برای  نگهداری و نمایش بیش از 26 گونه از موجودات مختلف و 165 گونه پرنده به صورت تاکسیدرمی شده احداث گردیده است.

موزه حیات وحش دارآباد بخش های متعددی را شامل می شود.

بخش پرندگان و پستانداران که انواع موجودات و پرندگان تاکسیدرمی شده در 6 سالن نمایش داده می شوند.

بخش زمین‌شناسی ، که ویژگی های مختلف دوره های زمین شناسی  از نظر محیط زیست جانوری و گیاهی در 2 سالن نمایش داده می شود.

سالن هشت: که انواع پروانه‌ها، عنکبوت‌ها، رتیل‌ها و عقرب‌ها درآن به نمایش درآمده است.

بخش کارگاه تاکسیدرمی، در این بخش شیوه حفظ و نگهداری موجودات به صورت غیر زنده، برای بازدیدکنندگان به نمایش درآمده است.

موزه همچنین دارای کتابخانه ای با 15000 جلد کتاب تخصصی در زمینه محیط زیست گیاهی و جانوری، سالن آمفی تئاتر جهت نمایش فیلم هایی درباه حیات وحش، برگزاری سمینارهای تخصصی و اجرای کنسرت های ویژه با ظرفیت 60 نفر و یک سینمای روباز که در فصل تابستان در محوطه موزه فعال است، می باشد.

معرفی بهترین اماکن گردشگری ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top