معرفی برترین اماکن گردشگری کرمان و قزوین

معرفی برترین اماکن گردشگری کرمان و قزوین

در معرفی اماکن گردشگری ایران، به دو شهر کهن و تاریخی کرمان و قزوین می رسیم شهرهایی که در گذر از ادوار مختلف تاریخ آثار و یادگاری های بسیاری در درون خود حفظ و نگهداری کرده اند در معرفی اماکن گردشگری ایران، به دو شهر کهن و تاریخی کرمان و قزوین می رسیم شهرهایی که در گذر از ادوار مختلف تاریخ آثار و یادگاری های بسیاری در درون خود حفظ و نگهداری کرده اند و بازدید از این اماکن گردشگری تاریخی هم جذاب و دیدنی است و هم مایه فخر و مباهات ایرانیان. و بازدید از این اماکن گردشگری تاریخی هم جذاب و دیدنی است و هم مایه فخر و مباهات ایرانیان.

اماکن گردشگری کرمان

مجموعه گنجعلی‌خان

مجموعه گنجعلی خان یکی از اماکن گردشگری کرمان، توسط حاکمی به همین نام در دوران شاه عباس صفوی بنا شد، این مجموعه تاریخی مانند سایر بناهای دوران صفویه معماری زیبا، هنری و دیدنی دارد و شامل بخش های مختلفی است.

میدان گنجعلی خان، میدانی مستعطیل شکل است که سایر بخش های شهر در اطراف این میدان ایجاد شده اند.

بازار گنجعلی خان، بزرگترین راسته بازار ایران است ، ازجاذبه های این بازار مغازه های مسگری می باشد که البته چندسالی می شود که دیگر صدای چکش مسگرها در گوش بازار نمی پیچد و اما هنوز مغازه های فروش ظروف مسی در بازار وجود دارد ، قدم زدن در بازار و تماشای معماری تحسین برانگیز آن ، برای گردشگران بسیار جذاب است.

حمام گنجعلی خان یکی از محبوبترین و پر طرفدارترین بخش های مجموعه تاریخی گنجعلی خان است، این حمام 1300 متر زیربنا دارد ، در ساخت آن از آجرهای نیلی رنگ و سنگ مرمر استفاده شده ، دارای رختکن ، حوض و خزینه است و مانند سایر حمام های تاریخی قسمتی ویژه بنام شاه نشین و قسمتی هایی برای استحمام اعیان و ثروتمندان و مردم عادی دارد، نقاشی های چشم نوازی که بدست استاد هنرمند میرزا شکرالله در سقف ورودی حمام کشیده شده بر جذابیت و زیبایی حمام افزوده ، این حمام در حال حاضر موزه مردم شناسی می باشد.

ضرابخانه که تبدیل به موزه سکه شده و سکه های قدیمی در آن به نمایش گذاشته شده از بخش های دیگر مجموعه گنجعلی خان می باشد.آب انبار، مدرسه،کاروانسرا و سرای گنجعلی خان هم در این مجموعه تاریخی به چشم می خورد.

مجموعه گنجعلی‌خان در سال  ۱۳۴۷ در فهرست آثارملی ایران به ثبت رسیده است.

گردشگری
گردشگری

مجموعه بم، بزرگترین شهر خشتی جهان بوده، در میان آن دژ عظیم، بنای ارگ با ارتفاعی بلند و ظاهری باشکوه و پرابهت خودنمایی می کرده، برای همین کل مجموعه بم به ارگ بم شهرت یافت.

این مجموعه تاریخی چند هزار ساله در اثر زلزله مهیب سال 1382بطور کامل  از بین رفت ، پس از آن به یاری سازمان های جهانی فرهنگی مورد بازسازی و مرمت قرار گرفت.

ارگ بم از اماکن گردشگری ایران است که شهرت جهانی دارد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

باغ شازده ماهان

باغ شازده یا شاهزاده ماهان، از اماکن گردشگری کرمان، زیباترین و بزرگترین باغ تاریخی ایران است که در اواخر دوره قاجار ساخته شده ، این باغ زیبا 3.5 هکتار مساحت دارد و عمارت هایی زیبا درون باغ قرار گرفته و سردر آن دارای معماری خیره کننده است که سبب شده در میان باغ های ایرانی ، باغ شازده چون نگینی بدرخشد.

فواره ها و آبفشان های محوطه باغ از دیگر زیبایی ها و جاذبه های این باغ ایرانی است. باغ شازده ماهان یکی از9 باغ ایران است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

حمام وکیل

حمام وکیل است که در سال 1280هجری قمری بنا شده ، معماری باشکوه و زیبای این بنا از معماری دوران زندیه و قاجاریه تاثیر گرفته و دارای بخش رختکن و گرمخانه است.

محل حمام وکیل یکی از اماکن گردشگری شهر کرمان، در حال حاضر یک چایخانه سنتی با فضایی دلپذیر و انواع غذاها و خوراکی های محلی است.

موزه هنرهای معاصر صنعتی

موزه هنرهای معاصر صنعتی یکی از اماکن گردشگری دیدنی است که آثار استاد سیدعلی اکبر صنعتی ، به همراه 83 هنرمند معاصر ایرانی و 16 هنرمند مشهور جهانی درآن گردآوری شده و در معرض دید بازدید کنندگان به نمایش گذاشته شده است.

اماکن گردشگری قزوین

قلعه الموت

قلعه الموت یا قلعه حسن به گویش محلی، یکی از اماکن گردشگری مشهور قزوین است که در دوره اسماعیلیه این قلعه پایگاه حکومت و مرکز ترویج عقاید اسماعیلیه بوده است.

این قلعه به مساحت دو هزار متر مربع بر بلندای صخره ای به ارتفاع 2163 متر احداث شده و از چهار طرف در محاصره پرتگاه است و تنها راه ورود به قلعه در انتهای ضلع شمال شرقی قرار دارد.

قلعه دارای دو بخش شرقی و غربی است که بخش غربی ارتفاع بیشتری دارد جور قلا(قلعه بالا) یا پیلاقلا (قلعه بزرگ) نامیده می شود دیوار شرقی قلعه بزرگ که از سنگ و ملاط گچ ساخته شده در طول تاریخ آسیب کمتری دیده و در جنوب این دیوار در درون صخره اتاقی کنده شده که محل نگهبانی دژ بوده است.

بر اساس کاوش های باستان شناسی این دژ عظیم محل زندگی افرادی از مرتبه و مقام خاص اجتماعی بوده است. در سال 654 هجری قمری بدستور هلاکو خان قلعه الموت به آتش کشیده شد و بعد از آن بعنوان تبعیدگاه و زندان مورد استفاده قرار گرفت.

قلعه الموت در سال 1381 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازار قزوین

بازار تاریخی قزوین یکی از اماکن گردشگری با معماری منحصربه فرد و خیره کننده در دوره صفویه شکل گرفته و توسعه یافته است.

این بازار زیبا و دیدنی شامل چهار در ورودی در شمال ، جنوب، شرق و غرب بازار و بخش هایی از جمله ، سرای وزیر، سرای حاج رضا، سرای رضوی، بازار قیصریه و 14 تیمچه ها و سرای دیگر می باشد که هر سرا و تیمچه به یک صنف خاص تعلق داشته است. مسجد النبی، کاروانسرای سعد السلطنه، گرمابه‌ سعدیه، گرمابه‌ رضوی و حیاط قهرمانی هم از بخش های مهم بازار می باشد.

حمام قجر

حمام قجر در سال 1057 ه.ق به دستور امیرگونه خان قاجار ، سردار شاه عباس صفوی در زمینی به مساحت 1045 متر مربع ساخته شد در ابتدا این حمام “حمام شاهی” نام داشت.

حمام قجر دو قسمت مجزا برای زنان و مردان داشت و هر قسمت شامل سه بخش سربینه ، میاندار و گرمخانه بود. سربینه مکانی مانند رختکن بود برای تعویض لباس و آماده شدن برای استحمام ، بعد از ورود از در اصلی، درجنوب حمام و عبور از یک راه پله مارپیچی به سربینه بزرگ گرمابه می رسی، در وسط سربینه حوض زیبای بزرگی قرار دارد که شش شاه نشین و طاق نما را به شکل 8 ضلعی با راهرویی به گرمخانه متصل می کند.

حمام قجر درحال حاضر موزه مردم شناسی و یکی از اماکن گردشگری جذاب شهر قزوین است. در این موزه سه بخش تالار اقوام، مشاغل و آئین ها وجود دارد، در بخش سربینه زندگی برخی از اقوام ساکن قزوین ، در قسمت میاندر، آئین های مختلف مانند 13 بدر، 50 بدر و مراسم سوگواری امام حسین(ع) و در قسمت گرمخانه مشاغلی نظیر حجامت، مکتبخانه داری، بارفروشی ، آهنگری،  تعزیه خوانی ، دعا نویسی و حلاجی به نمایش گذاشته شده است.

کاخ چهلستون

کاخ چهلستون در دو طبقه با معماری هشت گوش در زمینی به مساحت 500 مترمربع در زمان شاه تهماسب صفوی بنا گردیده است، نقاشی های این بنا نمونه ای منحصربه فرد ، زیبا و چشم نواز از مکتب نگارگری قزوین است که شهرت جهانی دارد این نقاشی ها و سایر تزئیناتی که در کاخ چهلستون به چشم می خورد این کاخ را به مکانی دیدنی و ستودنی مبدل ساخته است.

این کاخ واقع در میدان آزادی شهر قزوین، در حال حاضر محل موزه خوشنویسی قزوین است و آثاری نفیس و ارزنده ازهنر خوشنویسی درآن به نمایش گذاشته شده است.

معرفی برترین اماکن گردشگری کرمان و قزوین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top