معرفی برترین اماکن گردشگری یزد و کاشان

معرفی برترین اماکن گردشگری یزد و کاشان

سفر به اقصی نقاط ایران و بازدید از اماکن گردشگری هر شهر، جاذبه ای مخصوص به خود دارد دو شهر یزد و کاشان با حفظ بافت سنتی و تاریخی جزو دیدنی ترین شهرهای ایران محسوب می شوند، با اماکن گردشگری متعدد که هر کدام از آنها رنگ و بوی دوره ای از تاریخ را دارند.

اماکن گردشگری یزد

اماکن گردشگری یزد

اماکن گردشگری یزد
اماکن گردشگری یزد

باغ دولت‌آباد یزد

باغ دولت آباد یکی از اماکن گردشگری معروف شهر یزد است، که 260 سال قدمت دارد و در دوره افشاریان در زمینی به مساحت 6.4 هکتار بنا شده و در دوره زندیان این باغ مدتها محل اقامت کریم خان زند بود.

باغ دولت آباد با مناظری چشم نواز، طبیعتی باطراوات و معماری هندسی، منظم و هوشمندانه، همچون یاقوتی زیبا در دل کویر یزد می درخشد. اولین صحنه ای که گردشگران را پس از ورود به باغ محو تماشا می کند وجود بلندترین بادگیر خشتی جهان است، عطر گل محمدی در هر نقطه ای از باغ به مشام می رسد و منظره درختان سربه فلک کشیده انگور، کاج و سرو چشم ها را نوازش می کند و به این دلیل این مکان به “باغ هزار درخت” هم شهرت دارد.

باغ شامل دو بخش اندرونی و بیرونی است بخش اندرونی شامل، ساختمانی هشتی، حرمسرا، بهشت آئین، مطبخ، برج دیده بانی ، آب انبار خصوصی و اصطبل تابستانی وزمستانی محل سکونت حاکمان و خانواده های آنها بوده است.

بخش بیرونی شامل، جلوخان و سردر، تالار آیینه، عمارت تهرانی، دو بازارچه و آب‌انبار عمومی برای استقرار کاروان ها و رسیدگی به امور حکومتی بوده است.

باغ دولت آباد یکی از 9 باغ ایرانی است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

آب‌انبار شش بادگیر

آب‌انبار شش بادگیر، یکی از اماکن گردشگری جالب و دیدنی شهریزد است. این بنا 180سال قبل در زمان قاجار احداث گردیده و شامل یک آب انبار با دومخزن باگنجایش ذخیره 2 هزار مترمکعب آب با دو سقف گنبدی تخم مرغی شکل و 6 بادگیر هشت وجهی، هر یک به ارتفاع 10 متر می باشد.

این بنا دارای دو ورودی شمالی و جنوبی است که بخشی از راه پله ورودی ها سرپوشیده و بخشی روباز است. گردشگران از ورودی جنوبی 55 پله که به سمت پایین بروند به مخزن آب می رسیدند.

مخزن در زمستان به واسطه قنات آب ذخیره می کرده و در تابستان مردم از آب ذخیره شده در مخازن استفاده می نمودند، مخازن دارای دو عدد شیر یا راه دسترسی به آب هستند که یکی برای مسلمین و دیگری برای اقلیت های دینی (زرتشتی ها) مورد استفاده بوده است.

آب انبار شش بادگیر یزد در سال 1357 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

موزه آب یزد

خانه کلاهدوز یکی از اماکن گردشگری یزد است که به دستور حاج سیدعلی اکبر کلاهدوز از بازرگانان نامی شهر یزد در سال 1266 شمسی در ضلع شمالی میدان امیرچخماق بنا شده، در حال حاضر این مکان، محل موزه آب یزد می باشد.

در موزه آب، انواع لوازم حفر قنات و ابزار و ادواتی که در گذشته برای اندازه گیری حجم آب مورد استفاده قرار می گرفته، اسناد و مدارک خرید و فروش آب ، کتابچه میراب ها و اسناد توزیع آب و ده ها لوازم و اشیای ارزشمند دیگر حفظ و نگهداری می شود و به بازدیدکنندگان نمایش داده می شود.

خانه کلاهدوز، بنایی 5 طبقه است که معماری زیبا و تاریخی دارد و هر طبقه دیدنی های خاص خود را دارد ، مهمترین جاذبه این خانه عبور یک کاریز چند صد ساله از میان آن است که در پایین ترین طبقه خانه میتوان آنرا مشاهده کرد و در بالاترین طبقه چاه خانه قرار دارد که به وسیله چرخ از آن آب می کشیدند.

حمام ابوالمعالی

حمام ابوالمعالی، متعلق به دوره قاجار است این بنای زیبا، از آجر،ریگ و ساروج ساخته شده و این حمام تا 40 سال پیش فعال بود و دارای حوضچه های متعدد آب گرم و سرد ، خزینه ، اتاق استراحت ، بخش شاه نشین و قسمت های دیگری است.

از جاذبه های حمام ابوالمعالی، وجود این حمام در بافت تاریخی شهر یزد است و در اطراف این بنا، بناهای تاریخی بسیاری وجود دارد.

حمام ابوالمعالی از اماکن گردشگری یزد، در سال 1377 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

حمام خان یزد

حمام خان یا گرمخانه یا گرمابه نور یکی از اماکن گردشگری یزد است، که در سال 1212ه.ق بدستور محمد تقی خان بافقی حاکم وقت شهر یزد در خیابان قیام این شهر در زمینی به مساحت 1170 مترمربع با زیربنای 900 مترمربع احداث شد.

حمام خان مانند سایر حمام های تاریخی ایران دارای معماری زیبا و دیدنی می باشد و شامل ورودی ، دالان، سربینه ، میان در ، گرمخانه و بخش های دیگری است که هر بخش ، خاطراتی از تاریخ را در دل خود جای داده است.

این مکان تاریخی در حال حاضر سفره خانه ای با محیطی آرام و دلنشین است که انواع غذاها و آشامیدنی های محلی و ایرانی برای پذیرایی از گردشگران در آن سرو می شود.

بازار خان یزد

بازار خان یزد از آثار به جا مانده از دوره قاجار است . این بازار 274 متر طول دارد و بزرگترین بازار شهر یزد و یکی از بازارهای سنتی پراهمیت ایران می باشد.

بازار از دو بخش شمالی جنوبی و شرقی غربی تشکیل شده که در بخش شمالی و جنوبی که 78 متر طول آن است 53 باب مغازه وجود دارد و در بخش شرقی غربی هم که 180 متر طول دارد 100 باب مغازه به چشم می خورد علاوه بر بخش تجاری ، حسینیه، آب انبار و حمام هم بخش هایی از بازار است.

بازار خان یزد یکی از اماکن گردشگری یزد در سال 1382در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اماکن گردشگری کاشان

اماکن گردشگری کاشان
اماکن گردشگری کاشان

حمام فین

حمام فین کاشان یکی از مشهورترین اماکن گردشگری شهر کاشان است. در قسمت جنوبی باغ فین دو حمام کوچک و بزرگ وجود دارد ، حمام بزرگ با ستون های مرمری و سقف نقاشی شده متعلق به دوره قاجار است و خاص استحمام حاکمان و امرا بوده و حمام کوچک مربوط به دوره صفویه است که خدام از آن استفاده می کردند.

این دو حمام مانند تمام حمام های قدیمی ایران دارای ورودی، گرمخانه، آبنما، خزینه ، سربینه و دیوارهایی است که با عایق رطوبتی مخصوص با ماسه و آهک پوشانده شده.

جدای از قدمت و معماری، واقعه قتل امیرکبیر در حمام فین، موجب شهرت و ارزش تاریخی حمام گردید. این حمام در سال 1314 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

روستای ابیانه

ابیانه روستایی دیدنی با قدمتی کهن در 80 کیلومتری شهر کاشان است. این روستا بخاطر معماری سنتی، بافت یک دست در سطح شیبدار و خانه های سرخ رنگ با بام مسطح ، یکی از دیدنی ترین روستاهای ایران و اماکن گردشگری کاشان محسوب می شود. روستای ابیانه در سال 1354 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

خانه بروجردی ها

خانه تاریخی بروجردی ها از بناهای دوره قاجار و یکی از اماکن گردشگری دیدنی شهر کاشان است . این خانه اعیانی در3 طبقه، با 1000 مترمربع زیربنا در زمینی به مساحت 1700 مترمربع ، در محله سلطان میراحمد احداث شده است.

خانه بروجردی ها دارای اتاق هایی با تزئیناتی چشم نواز و زیبا ، پنجره های مشبک ، بادگیر ، نورگیر ، حیاطی به مساحت 620 مترمربع و سرداب می باشد.

شهرزیرزمینی نوش آباد

در سال 1383 در7 کیلومتری شمال شهرکاشان منطقه نوش آباد، شهری در اعماق زمین کشف شد که متعلق به دوره ساسانی می باشد و قدمتی 1500 ساله دارد.این شهر شگفت انگیز دست ساخته، بزرگترین شهرزمینی جهان است و 2 هکتار وسعت و 4 تا 18 متر از سطح زمین عمق دارد.

شهرزیرزمینی نوش آباد از اماکن گردشگری کاشان ، در سال 1385 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معرفی برترین اماکن گردشگری یزد و کاشان

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top