معرفی 4 استان مهم ایران

معرفی 4 استان مهم ایران، که هرکدام از چندین لحاظ برای کشور مهم و حائز اهمیت می باشند. ما در این مقاله می خواهیم در رابطه با اهمیت این استان ها با شما صحبت کنیم.


استان تهران

قطعا اولین و مهمترین استان در کشور ما به خصوص از لحاظ سیاسی استان تهران می باشد. تهران مرکز این استان و پایتخت ایران می باشد. در چندین سالی که تهران پایتخت ایران بوده است حوادث سیاسی بسیاری در این استان اتفاق افتاده است که حتی باعث تغییر سرنوشت کشور شده است.

استان تهران جدا از اهمیت سیاسی دارای مناظر طبیعی و آثار تاریخی بسیاری می باشد که می تواند گردشگران بسیاری را به خود جذب کند. این استان از لحاظ جغرافیایی از شمال با استان مازندران همسایه می باشد. و از جنوب نیز با استان قم همسایه می باشد. آب وهوای این استان به چندین عامل مختلف بستگی دارد از جمله: رشته کوه البرز در شمال آن، وزش بادهای باران زای غربی و دشت کویر در جنوب استان می باشد.

با توجه به پژوهش هایی که در رابطه با جمعیت شناختی این استان صورت گرفته اقوام فارس و ترک، بیشترین میزان را تشکیل می دهند.


استان خوزستان

خوزستان در کرانه ی خلیج فارس و در جنوب غربی ایران واقع شده است. این استان از لحاظ اقتصادی برای ایران بسیار مهم می باشد برای اینکه مرکز تولید نفت و گاز ایران استان خوزستان می باشد. این مسئله از لحاظ اقتصادی بود اما از لحاظ تاریخی نیز، این استان قدیمی ترین فلات ایران می باشد. که زندگی بر روی آن بر اساس پژوهش هایی که صورت گرفته با 2700 سال قبل باز می گردد.

این استان از قسمت غربی خود با کشور عراق همسایه می باشد. برخلاف تصور عموم که فکر می کنند جمعیت این استان عرب زبانان می باشد، باید گفت که طبق آخرین اطلاعات موجود قوم های متعددی در این استان از عرب ها، لرها، فارس های بومی شهرها در این استان زندگی می کنند.

استان خوزستان در طول جنگ 8 ساله میان ایران و عراق دچار آسیب های جنگی فراوانی شد و هنوز هم با گذشت سالیان بسیار دراز بعد از جنگ هنوز در گوشه گوشه این استان آوارها را شما می توانید مشاهده کنید.

 

استان اصفهان

استان اصفهان که در میانه کشور ایران قرار دارد ششمین استان ایران از لحاظ مساحت می باشد. و همچنین سومین استان پرجمعیت ایران نیز می باشد. نکات جالبی که درباره خصوصیات جغرافیایی استان اصفهان وجود دارد این مسائل می باشد که تقریبا 10% بیابان های ایران در این استان قرار دارد. البته قسمت هایی از این استان دارای آب و هوای کوهستانی می باشد.

اصفهان از لحاظ هنر، فرهنگ و صنایع دستی بی نظیر می باشد. صنایع دستی بی نظیری از دل این منطقه سر برآورده اند همچون پولک دوزی، زنجیر بافی، زر بافی، گلابتون دوزی و دیگر صنایع دستی خاص و بی نظیر.

از لحاظ تاریخی نیز این مکان در دوره هایی بسیار مورد توجه بوده و به همین علت مرکز آن که شهر اصفهان می باشد از لحاظ تعدد آثار و اماکن تاریخی بی نظیر می باشد.

اصفهان از لحاظ اقتصادی نیز اهمیت خاصی برای ایران دارد برای اینکه این منطقه قطب صنعتی صنایع تولید آهن، فولاد، مصالح ساختمانی و پتروشیمی می باشد.

 

استان آذربایجان شرقی

بزرگترین و پرجمعیت ترین استان شمال غربی ایران می باشد. در زمان پهلوی به این منطقه آذربایجان خاوری نیز گفته می شد. این منطقه ترک نشینان ایران می باشد. مرکز آن شهر تبریز می باشد که دارای جایگاه ویژه ای در میان تمامی شهرهای ایران دارد و از 4 طرف همه همسایه های آن نیز ترک نشین می باشد.
آب و هوای این استان سرد کوهستانی می باشد. و کل این منطقه را ارتفاعات و کوه ها پوشانده است. این استان با ارمنستان مرز مشترک دارد و همچنین با آذربایجان و نخجوان نیز مرز مشترک دارد. که این عوامل نشان دهنده اهمیت سیاسی این منطقه نیز می باشد.

این استان از لحاظ اقتصادی دارای صنایع تولیدی بزرگی در تبریز می باشد. کارخانه های معروف و قدیمی از دل این منطقه رشد پیدا کرده اند که هرکدام از آنها به تنهایی در صنایع خود جز قطب های اصلی هستند. همچون کارخانه های تراکتورسازی، کبریت سازی، نساجی تبریز، موتوژن، چرم سازی، بافندگی لایکو، آجر و گچ آذربایجان و تعداد زیاد دیگری که در این مقال فرصت نام بردن از آنها نیست.

معرفی 4 استان مهم ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top