معرفی اماکن گردشگری استان های آذربایجان شرقی و غربی

اماکن گردشگری استان های آذربایجان شرقی و غربی

در معرفی اماکن گردشگری شهرهای ایران، به دو استان آذربایجان شرقی و غربی می رسیم، استان های ترک نشین، وسیع و پرجمعیتی که از جاذبه های طبیعی، تاریخی و اماکن گردشگری بسیاری برخوردارند، دارای فرهنگ و آداب رسومی غنی و مردمی خونگرم و پرتلاش هستند و سالانه میزبان هزاران گردشگر داخلی و خارجی می باشند.

اماکن گردشگردی استان آذربایجان شرقی

بازار تبریز

بازار تبریز، بزرگترین بازار سرپوشیده جهان و شاهکار معماری ایران است این بازار در سال 1193 در اثر زلزله تبریز به کلی از بین رفت و پس از آن به دست معماران اواخر دوره زندیه و ابتدای حکومت قاجار مورد بازسازی قرار گرفت و بنای فعلی بازار بوجود آمد.

بازار تبریز با وسعت یک کیلومترمربع، از 5500 حجره، 35 سرا، 25 تیمچه، 30 مسجد،20 راسته بازار،11 دالان، 5 حمام و 12 مدرسه به وسعت یک کیلومتر تشکیل شده که یکی از بزرگترین مجموعه های بهم پیوسته و مسقف دنیا می باشد.

بازار تبریز در طول تاریخ از شکوه و رونق بسیاری برخوردار بوده به طوری که جهانگردانی نظیر مارکوپلو، ابن بطوطه ، گاسپار دروویل ، یاقوت حموی و سایر جهانگردانی که در مسیر سفرشان از تبریز عبور کردند از شکوه و رونق این بازار در سفرنامه و خاطراتشان تمجید کرده اند.

قدم زدن در بازار و تماشای معماری زیبا ، بناهای تاریخی و حجره های فرش دستباف همچنان برای گردشگران داخلی و خارجی جذاب است و گردشگران بسیاری هر ساله از این بازار مسقف و بزرگ دیدن می کنند.

بازار تبریز یکی از اماکن گردشگری ایران، در سال 2010 در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

موزه آذربایجان

موزه باستانی آذربایجان یکی از اماکن گردشگری دیدنی و از جمله مهمترین موزه های ایران  می باشد.  مجموعه ای ارزشمند از آثار تاریخی و هنری متعلق به دوران پیش از اسلام و دوران اسلامی و اجساد کشف شده با قدمت 3 هزار سال متعلق به یک زن و مرد، در این موزه حفظ و نگهداری می شود.

در زیرزمین موزه آذربایجان، آثاری دیدنی، از مجسمه ساز ایرانی احد حسینی با مضمون سرگذشت و اخلاق انسان در طول تاریخ به نمایش گذاشته شده است.

مقبره‌ الشعرا

مقبره الشعرا، مدفن بیش از 400 عارف و شاعر شهیر کشور و همسایگان ایران، ازجمله همام تبریزی، شاپور نیشابوری ، لسانی شیرازی ، ثقه الاسلام تبریز و شهریار می باشد، که طی 800 سال گذشته در این مکان به خاک سپرده شده اند.

این قبرستان درسال 1193 بر اثر زلزله تخریب و متروک شده بود، تا اینکه در سال 1350 برای طرح بنای یادبود مقبره الشعرا روزنامه اطلاعات، کیهان و مجله یغما مسابقه ای برگزار کردند، در این مسابقه طرح پیشنهادی غلامرضا فرزان مهر برنده و بنای یادبود بر اساس این طرح احداث گردید.

بنای مقبره الشعرا یکی از اماکن گردشگری تبریز است که هر ساله گردشگران بسیاری برای بازدید از این بنا و عرض ارادت به شاعران و عرفای نامی این مرز و بوم به این مکان می آیند. این بنا در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

پارک ائل گلی

پارک ائل گلی، باغی قدیمی و بسیار زیبا در 7 کیلومتری مرکز شهر تبریز است از این باغ مشهور و محبوب بعنوان نماد شهر تبریز نام برده می شود.تاریخ احداث این باغ به دوره آق قویونلوها باز می گردد که در دوره صفویان باغ گسترش یافته و به شکل امروزی درآمده است.

پارک ائل گلی بخاطر مناظر زیبای درون باغ، عمارت تاریخی با معماری هنری، وجود دریاچه و انواع امکانات تفریحی و رفاهی اعم از قایق سواری بر روی دریاچه، شهربازی کودکان ، رستوران، فست فود و کافی شاپ، هتل، مسافرخانه و دفتر جهانگردی یکی از اماکن گردشگری و تفریحی مردم تبریز و گردشگران داخلی و خارجی است که به تبریز سفر می کنند.

موزه کاریکاتور

موزه کاریکاتور در محوطه باغ گلستان شهر تبریز از نظر وسعت دومین موزه کاریکاتور جهان است. این موزه اولین موزه کاریکاتور قاره آسیا و ایران و پنج بنا شده و از مین موزه کاریکاتور درجهان می باشد که آثار مشهورترین کاریکاتوریست های جهان در آن حفظ ، نگهداری و نمایش داده می شود.

موزه کاریکاتور از اماکن گردشگری دیدنی است که شامل دو گالری با 60 اثر اصیل کاریکاتور از هنرمندان مشهور جهان و بیش از هزار آلبوم به همراه نشریات تاریخی و خارجی با مضمون کاریکاتور می باشد.

پارک مینیاتور

پارک مینیاتور از اماکن گردشگری جالب شهر تبریز است که آثار تاریخی شهر تبریز نظیر مقبره الشعرا، عمارت ائل گلی ، کاخ شهرداری ، ارک علیشاه، مسجد کبود، برج یانقین، کلیسای مریم مقدس ، برج خلعت پوشان، ساختمان بانک ملی ، ساختمان ایستگاه راه آهن، پل کابلی و کاخ استانداری در ابعاد کوچک در آن ساخته شده است. که گردشگران با قدم زدن در پارک با بخشی از آثار تاریخی شهر تبریز آشنا می شوند.

کندوان

کندوان روستایی 6 هزار ساله با خانه های سنگی، در شهر اسکو، در استان آذربایجان شرقی واقع شده است. این روستای دیدنی در دل سنگ های سخت تراشیده شده و اهالی آن در خانه های سنگی به شکل کندوی عسل زندگی می کنند.

کندوان یکی از جاذبه ها و اماکن گردشگری ایران است که هر ساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی برای تماشای منظره شگفت انگیز خانه های سنگی روستا و طبیعت زیبای پیرامونش به کندوان سفر می کنند. این روستای منحصربه فرد در سال 1376 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تخت سلیمان
تخت سلیمان

اماکن گردشگردی استان آذربایجان غربی

تخت سلیمان

آتشکده آذرگشسب که به تخت سلیمان معروف است، در 43 کیلومتری شهرستان تکاب استان آذربایجان غربی، قرار دارد. این محوطه تاریخی بزرگ بر اساس اسناد تاریخی همان شهر “فره اسپه” پایتخت ایران اشکانی بوده و در دوره های مختلف تاریخی محل سکونت اقوامی مانند مادها، هخامنشیان، اشکانیان، ساسانیان و مغولان بوده است.

این آتشکده در واقع عبادتگاه ایرانیان قبل از اسلام و مرکز آموزش های مذهبی بوده، که در زمان حمله هراکلیوس، امپراتور روم به ایران تخریب شد و بعدها آباقاخان مغول بر روی ویرانه های آن مسجدی ساخت که در طول تاریخ بنای آن مسجد هم از بین رفت. این مجموعه تاریخی شامل بخش های مختلفی بوده است.

ایوان خسرو: طراحی کاملا مشابه با ایوان مداین در اندازه و ابعاد کوچکتر به شکل مربع مستعطیل دارد.

آتشکده آذرگشسب: یک محراب آتش با نمایی چهارطاقی است که راهروهایی مخصوص مراسم عبادی در اطرافش قرار گرفته است.

معبد آناهیتا: آناهیتا فرشته نگهبان آب ، فراوانی و زیبایی در نزد ایرانیان بوده که مقامی ارجمند  داشت در دوران های مختلف تاریخی از جمله ساسانیان معابدی با نام آناهیتا شناخته میشود در واقع هر جا آب وجود داشته معبد آناهیتا هم حضور داشته مجموعه تاریخی تخت سلیمان هم کنار دریاچه احداث شده است و بنابراین معبد آناهیتا هم یکی از بخش های آن است.

یخچال دوقوز پله

خانه آبگینه یا یخچال دوقوز پله، یکی از اماکن گردشگری معروف شهر ارومیه و متعلق به دوره قاجار است . این بنا برای نگهداری و تامین یخ مردم در تابستان احداث شده بود، مردم در بعضی جشن ها و مراسمات در اطراف حوضچه های نزدیک یخچال دور هم جمع می شدند. به مرور که ارومیه مانند سایر شهرهای ایرانی صنعتی شد این بنا بلا استفاده ماند و بعدها به خانه آبگینه تغییرنام داد و بعنوان نمایشگاه مورد استفاده قرارگرفت،خانه آبگینه معروف شهر ارومیه است.

برج سه گنبد

برج سه گنبد که بنایی آرامگاهی است و در مدخل آن سه کتیبه به زبان کوفی وجود دارد در جنوب شرقی شهر ارومیه واقع است. نمای ظاهری این آرامگاه به شکل استوانه ای با 13 متر ارتفاع ، مدور و دو طبقه می باشد، طبقه اول سردابه نام دارد و بوسیله پوششی قوسی از طبقه دوم که اتاق مقبره نام دارد مجزا می شود.

معماری این بنا شباهت به معماری مقبره های دوره سلجوقی است و طبق کتیبه ای که در مدخل آن بر روی سنگ تراشیده شده ، به دستور شیث قاطه المظفری یکی از امرای سلجوقی احداث شده است.

این بنا دارای معماری منحصربه فرد و تزئیناتی دیدنی از سنگ، آجر و گچ می باشد. برج سه گنبد از اماکن گردشگری شهر ارومیه در سال 1314 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

کاخ و موزه باغچه‌جوق


کاخ و موزه باغچه جوق، با 2500مترمربع زیربنا در باغی به وسعت 11 هکتار در نزدیکی شهر ماکو قرار دارد احداث این بنا در دوران حکومت پاشاخان آغاز شده بود و در دوره اقبال السلطنه سردار ماکو به پایان رسید و مقعر حکومت او گردید.

معماری زیبای کاخ تلفیقی از سبک ایرانی و خارجی می باشد و داخل بنا تزئیناتی زیبا و باشکوه از پنجره های رنگی، لوسترهای کریستالی ، شومینه های دیواری با نقش های گل و بوته و پرده های اشرافی، تخت خواب هایی با تشک پر قو و کاغذ دیواری های مخملین است.

کاخ و موزه باغچه جوق از اماکن گردشگری ایران است که در سال 1375 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

معرفی اماکن گردشگری استان های آذربایجان شرقی و غربی

7 thoughts on “معرفی اماکن گردشگری استان های آذربایجان شرقی و غربی

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top