زیباترین جاذبه های طبیعت گردی ایران

زیباترین جاذبه های طبیعت گردی ایران

طبیعت گردی یا بوم گردی، در میان زیبایی های طبیعت و مناظر دل انگیز و چشم نواز خستگی را از روح و تن انسان رفع می کند و انسان را به آرامش و هماهنگی می رساند، باعث تجدید قوا و انرژی می شود و معمولا افراد پس از طبیعت گردی از نظر روحی و فکری مهیای زندگی روزمره و رویارویی با فراز و نشیب های زندگی می شوند.با ما همراه باشید قصد داریم برای فصل سفر، به شما گوشه ای از زیباترین جاذبه های طبیعت گردی ایران را معرفی کنیم شاید شما هم این جاذبه ها را بعنوان پیشنهاد سفردر تابستان با خانواده و دوستان تان مطرح کنید.

سوباتان

سوباتان منطقه ای ییلاقی در 36 کیلومتری شمال غرب تالش و 22 کیلومتری شهر لیسار است، سرزمینی که به هر سمت آن چشم بدوزی تا چشم کار می کند سرسبزی، طراوت و زیبایی می بینی در شرق جنگل های تالش، در غرب ییلاق های اردبیل و در شمال رودخانه لیسار قرار گرفته است.

سوباتان یکی از جاذبه های طبیعت گردی، در ارتفاع 1900 تا 2500 متر از سطح دریا قرار دارد و علاو بر داشتن آب و هوایی خنک، همنشین ابرهاست وقتی آسمان آبی سوباتان پر از تکه های ابر می شود دلت می خواهد در دشت ها و چمنزارهای وسیع سوباتان بدوی و تکه ای ابر را بگیری و سوار بر ابر ، بر فراز چشمه ها، آبشار، جنگل ها و دشت سرسبز سوباتان پرواز کنی.

منطقه ییلاقی سوباتان پر از گیاه گلپر است و سوباتان عطر خوش گلپر می دهد و مردم محلی معتقدند سو به معنی گلپر و باتان یعنی روییدن است، برای همین به این منطقه سوباتان می گویند یعنی محل روییدن گلپر، عده ای هم می گویند سو به ترکی یعنی آب و باتان هم یعنی فرورفتن، سوباتان یعنی محل فرورفتن آب، چون آب باران در این ییلاق در حفره ای فرو می رود.

غار گنج خانه ، آبشار ورزان، آبشار ماهار، دریاچه نئور، دشت گل های شقایق ، پارک جنگلی آلچالق در زمره جاذبه های سوباتان است علاوه بر طبیعت غنی سوباتان منطقه ای تاریخی است و سند این ادعا کشف گورهای چند هزار ساله در این منطقه می باشد.

مردم سوباتان، عشایر خونگرمی هستند که با لبخند دلنشین و نان تازه ، ماست و دوغ محلی از شما پذیرایی می کنند، بازارچه سنتی سوباتان هم یکی از دیدنی های ییلاق است که نباید لذت پرسه و خرید از بازارچه را در کنار طبیعت گردی از دست بدهید.

طبیعت گردی در سرزمین، ترکمن صحرا
طبیعت گردی در سرزمین، ترکمن صحرا

طبیعت گردی در سرزمین، ترکمن صحرا

ترکمن صحرا دشتی وسیع به طول 400 کیلومتر در شمال شرقی ایران است که شامل استان های گلستان، خراسان شمالی ، بخشی از مازندران و خراسان رضوی می شود و همچنین از شمال به جمهوری ترکمنستان محدود می شود.

طبیعت گردی در ترکمن صحرا منحصر به فرد است، زیباترین جلوه های طبیعت را در شهرهایی نظیر گنبدکاووس، بندر ترکمن، کلاله، آق قلا، مراوه‌ تپه و شهرهای دیگر استان گلستان نظاره می کنید. پا در این سرزمین که می گذاری روح و افکارت همچون اسب های ترکمن که در دشت های سرسبز ترکمن صحرا آزاد و رها در میان وزش بادی ملایم می تازند رها می شود و از هر مشغله و دغدغه ای آزاد می گردد.

به هر گوشه ای از ترکمن صحرا که سفر کنید با انواع پوشش گیاهی و گونه های جانوری مواجه می شوید از نظر آب و هوایی هم ترکمن صحرا متغیر است، هر چه از مشرق به طرف مغرب ترکمن صحرا حرکت کنید آب و هوا متعادل تر می شود، جنوب بندر ترکمن و جزیره آشوراده آب و هوایی معتدل شبه مدیترانه دارند و شمال بندرترکمن و شهرهای گندکاووس ، مراوه تپه و آق قلا ، آب و هوایی نیمه بیابانی و نیمه خشک دارند.

پوشش مردم، فرهنگ و آداب و رسوم و بازارهای ترکمن هم مانند سرزمین شان زیبا ، رنگارنگ و دیدنی است ، ترکمن صحرا علاوه بر جاذبه های طبیعت گردی، تاریخ کهنی دارد و گنجینه های تاریخی با ارزشی در دل خود جای داده است.

در این سرزمین وسیع، دشت، کوه ، جنگل، رود ، دریا ، دریاچه ، آبشار دست به هم دست هم داده اند تا شما را شیفته و مسحور کنند.بخشی از ترکمن صحرا که در استان گلستان واقع شده جزو محبوبترین و زیباترین جاذبه های طبیعت گردی ایران است و سالانه هزاران گردشگر را جذب زیبایی خود می کند.

آبشار شوی

آبشار شوی در نزدیکی دهستان شوی، و 100 کیلومتری شهرستان دزفول استان خوزستان با ارتفاع 85 متر، بزرگترین آبشار طبیعی خاورمیانه است. آب از میان کوه و دره راه خود را طی می کند و با هیجان و خروش صدای گوشنواز شرشر از لابه لای سنگ و صخره به رود دز سرازیر می شود و مسیرش را تا پیوستن به دریاچه دز ادامه می دهد.

منظره فریبنده ی آبشارشوی و طبیعت زیبای اطراف آن که پوشیده از درختان بید، انجیر، مو ، بلوط و زبان گنجشک است و وجود آبشار کوچک، سنگ مار که به آبشار شوی دوم مشهور است در حوالی آبشار بزرگ شوی، جاذبه ای دل انگیز و دیدنی برای طبیعت گردی پدید آورده است.

آبشار مارگون
آبشار مارگون

آبشار مارگون

آبشار مارگون، با ارتفاع 70 متر در دهستان مارگون شهرستان سپیدان استان فارس واقع شده است. آب مانند ماری از درون هزاران چشمه بدنه صخره ای کوه بیرون می خزد و به سمت پایین سرازیر می شود. این آبشار چشمه ای از منحصربه فردترین و دیدنی ترین آبشارهای چشمه ای جهان است.

طبیعت سرسبز، منظره زیبا و دلفریب آبشارمارگون ، حیات وحش منحصربه فرد با جاندارانی نظیر عقاب، خرس و گراز و مسیر دسترسی آسان و امکانات مناسب رفاهی و خدماتی پیرامون آبشار، باعث شده این منطقه به یکی از اماکن محبوب طبیعت گردی در ایران مبدل شود.

دریاچه پریشان

دریاچه پریشان به مساحت 48 کیلومتر در شهرستان کازرون استان فارس قرار دارد. این دریاچه ی آب شیرین یکی از بزرگترین دریاچه های خاورمیانه است.

از منحصربه فردترین ویژگی های دریاچه آب شیرین پریشان، اکوسیستم پایدار دریاچه است که در طی میلیون ها سال شرایط را حفظ کرده ، ماهیان بومی نظیر سرخه، ماهی پرک و مارماهی و  از میان ماهیان وارداتی اعم از کپور، فیتوفالک و آمور، تنها ماهی کپور در حال حاضر در این دریاچه زندگی می کنند. در آغاز پاییز پرندگان مهاجر از سیبری و کشورهای اسکاندیناوی به این دریاچه کوچ می کنند.

دریاچه پریشان از اطراف با کوه محاصره شده، تماشای مناظر کوهستانی دریاچه و طبیعت کم نظیر پیرامون آن، هر طبیعت گردی و گردشگری را از احوال پریشان به آرامش می رساند.

دریاچه اوان
دریاچه اوان

دریاچه اوان

دریاچه اوان به وسعت 70 هزارمترمربع، در 75 کیلومتری شهرقزوین در دامنه کوه خشچال قراردارد. این دریاچه طبیعی محل زندگی ماهیانی نظیر قزل آلا،کپور و اردک ماهی و طبیعت اطراف آن محل رویش گونه های گیاهی مانند گون، شیرین بیان و کنگر و درختانی نظیر بید، چنار، تبریزی، سیب، آلبالو، گیلاس، سنجد، فندق و گردو است.

عبور از مسیرهای پیچ در پیچ کوهستانی برای دسترسی به دریاچه، لذت ماهیگیری و شنا در تابستان ، تماشای مناظر بکر ، طبیعت سرسبز ، هوای لطیف و آرامش عمیق دریاچه اوان، طبیعت گردی در این منطقه را برای دوستداران طبیعت لذت بخش و دیدنی کرده است.

 

زیباترین جاذبه های طبیعت گردی ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top