بازار های قدیمی و معروف ایران

بازار قدیمی و معروف ایران، بسیاری از آنها در گذشته و تعدادی از آنها هنوز نیز قلب تپنده اقتصاد شهر می باشند. از گذشته های دور مردم برای خرید و فروش مایحتاج زندگی به مکانی به نام بازار رفت و آمد داشته اند. بازارها مکان های کسب و کار و مراکز اقتصادی می باشند که مردم نیازهای خود را در آنجا رفع می کردند. در این مقاله ما قصد داریم شما را با تعدادی از بازارهای قدیمی و معروف شهر های ایران آشنا کنیم.

بازار تبریز

از بازار تبریز به عنوان مهمترین و بزرگترین بازار سرپوشیده در ایران و جهان یاد می کنند. بزرگترین بازار سرپوشیده جهان تقریبا یک کیلومتر مربع مساحت آن می باشد. در مورد تاریخ دقیق این بنا اطلاعات درستی در دسترس نمی باشد ولی اولین جهانگردانی که از این مکان دیدن کرده اند و در مورد آن نوشته اند مربوط به سده چهارم هجری تا حدود دوره قاجاریان می باشد.

گردشگران و جهانگردان معروفی همچون ابن بطوطه، مارکوپولو، اوژن فلاندن و … در یادداشت های خود از این بازار به عنوان مکانی پر رونق و با شکوه یاد کرده اند. حدود 5500 حجره در این بازار فعال می باشد و در گذشته نیز به عنوان اصلی ترین مرکز داد و ستد در ایران و تبریز شناخته شده بود.

 

بازار وکیل شیراز

بازار وکیل در شیراز در نزدیکی ارگ کریمخان قرار دارد. قدمت این بنا به دوره زند بر می گردد. در کنار این بنا مسجد و حمام وکیل نیز قرار دارد. این بنا به دستور و فرمان کریم خان زند ساخته شده است. به بیانی دیگر می توان گفت که این بنا بهترین اثر به جا مانده از از زمان کریم خان زند می باشد. از نکات جالب توجه در رابطه با این بازار می توان به مصالح به کار رفته در آن اشاره کرد. این بازار از گچ و آجر آهک بر روی پایه هایی از تخت سنگ های تراشیده قرار گرفته است.

 

بازار تهران

امروزه این بنا تقریبا در مرکز تهران واقع شده است. مساحت این بنا به قدری بزرگ می باشد که از چندین نقطه به چندین خیابان از جمله خیابان مولوی، خیابان مصطفی خمینی و میدان پانزده خرداد دسترسی دارد. بازار تهران متشکل از چندین بازار و سرای می باشد که از معروفترین آنها می توان بین الحرمین، سرای امیر و سرای کفاش ها اشاره کرد که سرای امیر و کفاش ها از دوره ناصرالدین شاه و بین الحرمین از دوره محمد شاه قاجار به این بنا افزوده شده اند.

این بنا متشکل از سراها، پاساژها، مجتمع های تجاری، تیمچه ها و دالان ها تشکیل شده است. اصلی ترین محل داد و ستد و به نوعی قلب اقتصادی تهران و ایران می باشد و حادثه های تاریخی بسیاری در این مکان به وقوع پیوسته است. همواره بازاریان به عنوان افراد سرآمد شهر نقش جدی در تحول و دگرگونی داشته اند.

 

پنجشنبه بازار میناب

یکی از نقاط دیدنی و زیبای استان هرمزگان، پنجشنبه بازار شهر میناب می باشد. این بازار هفتگی مکانی تاریخی می باشد که در نزدیکی میدان اصلی شهر قرار دارد. و محل عرضه صنایع دستی، مواد غذایی، تولیدات سنتی و خانگی می باشد.

قدمت این مکان به عقیده تاریخ شناسان و مردم شناسان به 500 سال قبل باز می گردد. نکته جالبی که در این مورد وجود دارد این مسئله می باشد که در گذشته نوعی انحصار تولید و فروش در این منطقه وجود داشته است. به این معنی که هر روستا موظف بوده که تنها یک محصول تولید و ارائه کند. به عنوان مثال مردم روستای قاسم جلالی چلوکنتله یا صندوق لباس می ساختند و ارائه می کردد. اهالی روستای بهمنی با استفاده از برگ درخت نخل صنایع دستی محلی تولید می کردند. مردم روستای شهوار نیز به سفالگری می پرداختند و محصولات ساخته شده از سفال را می فروختند.

در سال 1348 ناصر تقوایی کارگردان نامدار ایرانی فیلمی مستندی از این مکان تولید کرده. همچنین محقق و پزشک اتریشی نیز که در اوایل قرن بیستم سه مرتبه به همراه همسرش به ایران سفر کرده بود در یکی از یادداشت هایش به سفر خود به شهر میناب اشاره کرده است. او در این یادداشته نوشته است که مردم بدوی و چادرنشین از اقصی نقاط این منطقه با لباس های محلی خود به این مکان می آمدند و به خرید و فروش می پرداختند.

بازار های قدیمی و معروف ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top