رفتینگ چیست؟

رفتینگ چیست؟

از رفتینگ چه می دانید؟

اگر از عاشقانه یک طبیعت گردی هیجان انگیز هستید، اگر به دنبال یک تجربه متفاوت که روح سرکش شما را سیراب کند راهی کوه و کمر می شوید، اگر دوست دارید که با طبیعت دست و پنجه نرم کنید و یا بخواهید که با طبیعت هم نفس بشوید، اگر در رویایی قصد سفر در مسیر یک رودخانه را کرده اید و هر از چند گاهی به یاد رویای شیرین خود در خیالاتی گنگ غرق می شوید، خب، شما عاشق رفتینگ هم هستید. در حالی که احتمالا آن را نمیشناسید. البته واژه رفتینگ قطعاً برای طبیعت گردان و طبیعت دوستان حرفه ای چندان اصطلاح غریبی نباید باشد، اما شاید باشند کسانی که طبیعت را با همه هیجاناتش می‌ خواهند و خیلی هم با اصطلاح رفتینگ آشنا نباشند. در این مقاله همراه ما باشید تا با رفتینگ بیشتر آشنا شویم.

رفتینگ یا همان رودگردی خودمان

رفتینگ یک نوع ورزش است که با طبیعت همراهی می‌ کند. ورزشی که الزامات بسیار می ‌طلبد. مکان های خاصی را در نظر می‌ گیرد و خطرات بسیاری را همراه خود دارد. رفتینگ، قایق سواری در آب های خروشان است.
در کل هر نوع قایق سواری در رودخانه را به اصطلاح رفتینگ یا به قول خودمان رودگردی می گویند، اما آنچه بیشتر از این نوع ورزش بر سر زبان ‌هاست، نوع قایق رانی آن در آب های خروشان می باشد.
تفریحی که در آن طبیعت گرد، سوار بر قایقی کوچک، حالا انفرادی و یا به صورت گروهی، همراه با رودخانه ای که غالباً خروشان است، از میان طبیعتی که رودخانه را همراهی می‌ کند به مانند: کوه ها، جنگل ها، دشت ها، روستاها و غیره عبور می‌ کند.
رفتینگ یا رودگردی، به طور کلی از جمله تفریحات طبیعت گردی و یا گردشگری ماجراجویانه تلقی می‌ شود. ورزشی که شاید خیلی هم ارزان نباشد اما استقبال زیاد و همچنین جذابیت خاصی که همراه این تفریح است باعث شده تا امروزه شرکت‌ های مختلف گردشگری، جایی ویژه در برگزاری تورهای رفتینگ در برنامه ی کاری خود باز کنند. این توجه به برگزاری تورهای رفتینگ باعث شده که بار مالی این تفریح تا حدود قابل توجهی کاهش پیدا کند. هزینه ی کرایه ی یک قایق قطعا از هزینه ی تهیه ی آن کمتر خواهد بود.
اما آنچه در یک سفر رفتینگ توسط این شرکت ها دیده می ‌شود آمیخته بودن این تفریح در قالب یک تور طبیعت گردی و یا جنگل نوردی و یا روستا گردی همراه با کمپینگ می باشد.

رودخانه ها از نگاه رفتینگ
رودخانه ها از نگاه رفتینگ

رودخانه ها از نگاه رفتینگ

رفتینگ ماجرایی است که در رودخانه اتفاق می افتد و علاقه زیادی به هر چه خروشان تر شدن رودخانه دارد. از این رو است که در رفتینگ، رودخانه ها را بر اساس سطح خروشان بودنشان طبقه بندی می کنند.
در این طبقه بندی، سطح خروشان بودن رودخانه به شش سطح تقسیم می ‌شود. از سطح یک که حتی برای کودکان نیز قابل استفاده است تا سطح شش که آنچنان خروشان می ‌شود که احتمال مرگ برای ورزشکار طبیعت گرد را دارد.

درجه سختی 1:

رودخانه مسیر همواری دارد. جریان آب منظم است. موانع محدود و راحت هستند. از جمله رودخانه های ایران می توان به قسمت ‌هایی از سفید رود و زاینده ‌رود اشاره کرد.

درجه سختی ۲:

رودخانه مسیر همواری دارد، اما جریان آب نامنظم است. موانعی مانند: گرداب ها و چرخاب ها در آن دیده می شود. رفتینگ به معنای واقعی از این سطح آغاز می گردد. رودخانه هایی مانند ارمند و رودخانه هراز این ویژگی ‌ها را در خود دارند.

درجه سختی ۳:

رودخانه مسیر همواری ندارد، اما قابل تشخیص است. رپید ها، موانع، گرداب ها، چرخاب ها، در آن بسیار دیده می ‌شود اما شرایط بحرانی ندارند. این درجه از سختی بسیار مناسب رفتینگ سوارهای مبتدی می ‌باشد. بخش‌ هایی از رودخانه ارمند این شرایط را ایجاد می کند.

درجه سختی 4:

رودخانه ناهموار است اما مسیر رود به سختی قابل تشخیص است. برای ورود به این رودخانه باید امواج را از قبل بررسی کنید. وجود صخره هایی که می توانند مسیر آب را تغییر دهند و وجود جریانات زیر آبی قوی از خطرات عمده ی این سطح هستند. قسمت‌ هایی از رودخانه هراز و بختیاری این شرایط را ایجاد می کند.

درجه سختی ۵:

رودخانه به هیچ حالت مسیر قابل تشخیص نداد و امواج آن باید حتماً مورد بررسی تخصصی قرار گیرد. موانع عظیم، گرداب ها و چرخاب های پرفشار، مسیرهای باریک با شیب تند. عدم دسترسی به ساحل، از ویژگی های بارز این درجه می باشد. این سطح از سختی رودخانه بسیار مورد علاقه رفتینگ باز های فوق حرفه ای می باشد. رودخانه ‌های هراز و بختیاری این شرایط را در ایران دارند.

درجه سختی ۶:

رودخانه‌ هایی که قایق رانی در آنها معمولاً غیر ممکن به نظر می ‌رسد. جایی که تنها رودگرد های حرفه ای، آنهایی که دیوانه ی این ورزش هستند، آن را برای سفر ماجراجویانه ی خود انتخاب می کنند.

رفتینگ چیست؟

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top