رودخانه های ایران و رفتینگ

رودخانه های ایران و رفتینگ

رودخانه های ایران و رفتینگ

رفتینگ یا همان رودگردی یک تفریح است یا یک ورزش؟ یک طبیعت گردی است یا یک دست و پنجه نرم کردن با جلوه های رام نشدنی طبیعت؟رفتینگ یا همان رودگردی که به قایق رانی در آب های خروشان می ‌پردازد، به هر ترتیبی که نگاه کنیم، در این روزها بسیار محبوب شده است. دیگر در همه جای دنیا، همه ی انسان های هیجان طلب می خواهند رفتینگ را نیز تجربه کرده باشند. ایران نیز از این دست طبیعت دوستان مهیج کم ندارد. پس لازم است که رودخانه هایی در جهت علاقه ی این عزیزان معرفی شود. هر چند که این قایق سواران مهیج قبل از اشاره ما این رودخانه ‌ها را پیدا کرده‌اند و قایق هایشان را سوار شده اند و حالا با کوله باری از تجربه احتمالا پای مقاله ی ما بنشینند و در باب رودخانه هایی از ایران که مناسب رفتینگ هستند مطالبی بخوانند.

رفتینگ در مسیر رودخانه های ایران

رفتینگ یا همان رودگردی همانطور که گفتیم، قایق سواری در دل رودخانه های خروشان است، پس اولین الزام این تفریح، یک رودخانه خروشان است. خب، حالا چطور ممکن است که در یک کشور خشک و کم آبی مثل ایران بشود چنین رودخانه هایی را پیدا کرد؟ ولی واقعیت آن است که ایران پر است از اولین الزام رفتینگ یعنیرودخانه ای خروشان و البته نه رودخانه ‌هایی که مثلاً تنها چند صد متر خروشان باشند، بلکه تا چند صد کیلومتر هم خروشان هستند. در ادامه به معرفی چند رودخانه ی خروشان می پردازیم:

زاینده رود

زاینده رود یک رود بسیار معروف است که همواره با ظاهری آرام از دل شهر اصفهان در حال عبور کردن است. اما این چهره ی آرام و آشنای زاینده رود، جایی در سرچشمه‌ های خود، در دل کوه های زاگرس چهره ی خروشان خود را نشان می دهد که باید دید. یقیناً نواحی بالادستی این رود مناسب ترین مکان در ایران برای رفتینگ می باشد. جایی در نزدیکی روستای سوادجان در شهرستان شهرکرد و همچنین در مسیر پل زمان خان از جمله مکان‌ های مناسب در زاینده رود هستند.

زاینده رود
زاینده رود

رود ارمند

معروف ترین و محبوب ترین رود در ایران برای رفتینگ سوار ها، البته به نسبت درجه ی سختی بالاتری که نسبت به زاینده‌رود دارد، کمتر مورد توجه خانواده ها بخصوص بانوانی است که می خواهند رفتینگ را تجربه کرده باشند قرار می گیرد.
رود ارمند، رودخانه خروشان در شهر سامان در استان چهار محال و بختیاری است و آن چنان مسیر طولانی ای دارد که می‌ تواند بیش از دو ساعت رفتینگ را برای شما به ارمغان بیاورد.

رودخانه هراز

رودی در استان مازندران که از دامنه ‌های پر سخاوت دماوند سرچشمه می ‌گیرد و البته مناسب برای رفتینگ سواری است. محدوده مناسب برای رفتینگ در این رود، در اطراف نارنجستان است و به طول حدود ۱۱ کیلومتر می باشد که ممکن است تا سه ساعت به طول بیانجامد. هراز روخانه ی پر پیچ و خمی است. از این رو مسیر ها در این رودخانه به راحتی گم می شوند. هر چند که شاهد گرداب ها و چرخاب های عمیقی در این رودخانه نیستیم اما وجود مسیرهایی که به سرعت گم می شوند و شما را به راحتی در دل آبهایی که شما را خواهند چرخواند، رها میکنند، می تواند از جنبه های خطرناک اما جذاب این رودخانه باشد.

رودخانه هراز
رودخانه هراز

رودخانه سیروان

معروف ترین رودخانه در استان کردستان و البته طولانی ترین رود در این استان است. همه ‌جای رودخانه ی سیروان مناسب برای رفتینگ سواری نیست، آن هم به علت خشونت بسیار بالایی که این رودخانه دارا می باشد است. رودخانه سیروان از جمله خشن ترین رودخانه های ایران است. از این رو بیشتر در نزدیکی شهرستان پاوه، آن هم در شرایطی که درجه سختی بسیار بالایی را شاهد خواهیم بود می توان در آن رفتینگ سواری کرد. این رودخانه برای حرفه ای هاست. چراکه هم دسترسی به آن سخت استو هم درجه ی سختی بالایی دارد. پیشنهاد میکنیم اگر مبتدی هستید این رودخانه را برای دوران حرفه ای شدن خود کنار بگذارید.

رودخانه سیروان
رودخانه سیروان

رود کرج

چه چیزی می تواند جذاب تر از وجود یک رود مناسب برای رفتینگ سواری در نزدیکی پایتخت ایران باشد. فکرش را بکنید… درست در موقعی که در همهمه ی پر استرس شهر شلوغ تهران به یکباره در جمعی از دوستان هوای یک رفتینگ پرهیجان به سرتان بزند. نزدیک ترین رودخانه کجا می تواند باشد؟ در میان تمام رودخانه های ایران، رودخانه ی کرج همان میعادگاه شما خواهد بود. رودی که هیجان خوبی دارد. درجه ی سختی آن در اکثر جاهایش قابل قبول است. نه خیلی آسان و نه خیلی سخت. درسترسی خیلی خوب و سریعی هم که دارد . فقط می ماند اراده ی شما که یک رفتینگ پرهیجان را برای احساس سرکشتان خلق کند.

از دیگر رودخانه های ایران که مناسب برای رفتینگ هستند می توان به رودخانه سزار، سپیدرود در استان گیلان، رودخانه کشکان در استان لرستان، رودخانه زاب در استان آذربایجان غربی، رودخانه سیمره در استان ایلام اشاره کرد.

رودخانه های ایران و رفتینگ

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top