مکان های دیدنی شهرستان رشت

رشت همواره به عنوان یکی از مقاصد مهم گردشگری استان گیلان محسوب میشده است و مسیر های منتهی به این شهر در روز های تعطیلات جزء شلوغ ترین جاده ها است . در ادامه به بررسی جاذبه های گردشگری شهر رشت میپردازیم.

پارک محتشم رشت

پارک محتشم قدیمی ترین پارک رشت میباشد . قدمت این پارک به دوران ناصرالدین شاه و سلسله قاجاریه برمیگردد. در زمان قاجار یکی از افراد بلند مرتبه به نام اکبرخان بیگلربیگی که مسئول گمرک شمال کشور بود شروع و کاشت نهال های کوچکی در این پارک کرد. درختانی که شما اکنون در این پارک مشاهده میکنید نتیجه کاشت آن نهال های کوچک است که زیبایی خاصی به این پارک داده است. در آن زمان بود که عمارت کلاه فرنگی ساخته شد.بعد از مرگ وی این باغ به دخترش که با پسر عمویش صادق خان اکبر محتشم ازدواج کرده بود رسید.دلیل نام گذاری و شهرت این باغ به باغ محتشم را همین فرد میدانند.

بعد از نابودی قاجار و روی کار آمدن پهلوی و رضا خان این پارک به ازای بدهی های مالیاتی گذشته به تصرف حکومت پهلوی درآمد و در اختیار عموم قرار گرفت.

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

یکی از مکان هایی که هر ساله افراد زیادی را به شهر رشت و و گردش در آن مشتاق میکند وجود آرامگاه و خانه موزه میرزا کوچک خان جنگلی در محله استاد سرای رشت است. در طبقه اول این بنا نمایشگاه دائمی از کتاب های مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل برپا است و در طبقه دوم امکان بازدید از انواع وسائل شخصی میرزا به صورت موزه فراهم شده است. انواع تفنگ ها و ظروف و … در این طبقه وجود دارد. در دیوار های این ساختمان انواع عکس های میرزا و نوشته های مربوط به نهضت جنگل و میرزا کوچک است.

بوستان مفاخر رشت

بوستان مفاخر رشت بعد از پارک های ملت و محتشم بزرگ ترین پارک شهر رشت است . این باغ بزرگ با مساحتی بالغ بر 7000 متر مربع در سال 1393 تبدیل به بوستانی شد که امکان بهره برداری توسط شهروندان محترم شهر رشت نیز فراهم شود.

این پارک اولین نمونه جنگلداری شهری است که طبق توافق های سازمان جنگلهای استان گیلان جهت بهره برداری در اختیار شهرداری منطقه 4 رشت قرار گرفت.

پارک ملت رشت

بوستان ملت یا پارک ملت دومین پارک بزرگ رشت پس از باغ ( پارک ) محتشم است .این پارک قدمتی به اندازه پارک محتشم ندارد ولی با این حال روزانه بازدید کنندگان بسیاری از سراسر ایران ازاین پارک بازدید میکنند.

نام گیلکی این پارک سیاه باغ است و دارای مساحت 120 هزار متری است. این پارک در گذشته یه باغ بوده است که بعد ها شهرداری این مکان را تبدیل به گردشگاه عمومی کرد به همین دلیل اکثر درختان موجود در این پارک دارای قدمت بالایی میباشند.

در این پارک صبح ورزش صبحگاهی روزانه برگذار میشود که افراد زیادی صبح روز خود را در این پارک شروع میکنند.

کاخ شهرداری رشت

کاخ شهرداری رشت که یکی از ساختمان های سفید و زیبای میدان شهرداری است در منطقه یک شهرداری قرار دارد و دارای یک برج ساعت نیز است. این ساختمان با الهام از معماری سن پترزورگ و توسط آرتم سردارف ( سرداراف ) ساخته شده است. این بنا در ضلع غربی میدان شهرداری ساخته شده است. این میدان با وسعتی حدود 7 هزار متر مربع و به همراه ساختمان های هتل ایران ، موزه پست ، ساختمان کتابخانه ملی جزو زیبا ترین ساختمان های استان گیلان میباشند.

برای مشاهده لیست کامل وارد بخش مکان های دیدنی شهر رشت در مجله اینترنتی گیلان من شوید

منبع:

https://guilaneman.ir

مکان های دیدنی شهرستان رشت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top