شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعت گردی ایران

شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعت گردی ایران

طبیعت گردی همیشه برای انسان زیبا، جذاب ، مهیج و لذت بخش بوده و هر چه این جاذبه های طبیعی عجیب و شگفت انگیزتر باشند تماشای آنها برای گردشگران هیجان و لذت بیشتری دارد و آنها را بیش از پیش به تفکر در حقایق هستی فرو می برد. ایران کشوری است که قدمت میراث طبیعی آن به میلیون ها سال می رسد و  جاذبه های طبیعت گردی شگفت انگیزی در کشور وجود دارد که برخی در جهان هم منحصر به فرد هستند.

غارکتله خور

غارکتله خور در شهرستان خرمدره استان زنجان قرار دارد و یکی از شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعت گردی ایران است که 120 میلیون سال قدمت دارد.

زیبایی و کیفیت بلورها و قندیل ها که بخاطر خلوص آهک های موجود در غار است و تعداد طبقات غار که بر اساس اطلاعاتی که تا کنون بدست آورده اند گمان می کنند  7 طبقه است که  البته 3 طبقه آن تا بحال کشف شده، کتله خور را مبدل به اولین غار آهکی جهان و زیباترین و عجیب ترین درمیان غارهای مشابه در دنیا نموده است.

قدمت این غار تقریبا برابر با غار علیصدر همدان است اما دو تفاوت بین این دوغار وجود دارد غار کتله خور به عکس علیصدر همدان غاری خشک است و دیگر اینکه آهک های موجود در غار کتله خور خالص تر از غار علیصدر می باشند و همین باعث شفافیت و زیبایی آهک های غارکتله خور شده است.

شواهدی وجود دارد که غار کتله خور آنقدر ادامه می یابد تا در نهایت به غار علیصدر همدان متصل می شود. در 100 متر اولیه غار 80 اسکلت انسان یافته اند که نشان می دهد محل زندگی انسان های اولیه بوده است.

همینطور که در کتله خور این جاذبه بکر طبیعت گردی، پیش روی می کنید به بخش های عجیب و زیباتر می رسید تجمع های آهکی و استالاگمیت ها اشکالی شبیه به شیر خوابیده، بیستون، چهل‌ستون، سه‌راهی کوهی، پنج‌شیر، عروس، تونل قندیلی، سفره عقد، پای فیل، شتر باجهاز، عروس و داماد، شمع، دو جادوگر، نخل سوخته، مریم مقدس بوجود آورده اند و بر اساس همین اشکال این بخش ها را نامگذاری کرده اند، با توجه به وسعت و مدل فضایی که این اشکال در آن بوجود آمده به آن فضا میدان ، تونل یا تالار می گویند مثلا میدان پنج شیر، تالار عروس یا تونل قندیلی.

غار کتله خور ، به سه بخش تقسیم شده بخش ورزشی که تا کنون حدود 4 کیلومتر آن کشف شده، غارنوردان و صخره نوردان از این بخش استفاده می کنند، بخش تفریحی که مسیری 2 کیلومتری است و عموم مردم می توانند از آن بازدید کنند و بخش فرهنگی، در قسمت جنوبی غار، دالانی طبیعی وجود دارد که یک راه خروج مصنوعی برای آن بوجود آورده اند و از آن برای اجرای برخی مراسم ها استفاده می کنند.

غار کتله خور
غار کتله خور

چشمه باداب سورت شگفت انگیزترین جاذبه طبیعت گردی ایران

چشمه باداب سورت در روستای ارست شهرستان ساری واقع شده است. این چشمه یکی از بی نظیرترین و عجیب ترین جاذبه های طبیعت گردی ایران و جهان است.

این جاذبه طبیعت گردی، دوچشمه پلکانی، رسوبی و متفاوت از نظر رنگ، بو، مزه و حجم آب است که بخاطر رسوباتی نظیر اکسید آهن املاح معدنی، رنگ چشمه ها نارنجی، قرمز و زرد می باشد باداب سورت در جهان دومین چشمه آب شوری است که در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده و در ایران هم پس از قله دماوند دومین جاذبه طبیعت گردی می باشد که در فهرست میراث طبیعی ایران به ثبت رسیده است.

چشمه اول باداب سورت، استخری به قطرحدود 15متر و عمق زیاد دارد حجم آب نسبت به چشمه دوم بیشتر و آب چشمه بسیار شور است برای همین در زمستان یخ نمی زند، این آب برای درمان دردهای کمر وپا، بیماری های پوستی ، روماتیسم و سردردهای میگرنی مفید است افرادی که به باداب سورت می روند می توانند در این چشمه آب تنی کنند.

چشمه دوم، در شمال غربی چشمه اول قرار دارد آب آن دارای مزه ای ترش و رنگی قرمز و نارنجی است که علت آن رسوبات آهنی است که اطراف چشمه را فرا گرفته .

این جاذبه طبیعت گردی عجیب و زیبا، دارای صدها طبقه و ده ها حوضچه ی پلکانی به رنگ های نارنجی، زرد و قرمز است که جریان آب های رسوبی و معدنی طی سال ها در شیب پایین دست کوهستان باعث پدید آمدن این ویژگی های منحصربه فرد شده است. از شگفتی های باداب سورت ساختارپیچیده زمین شناسی آن است که حتی در بدترین شرایط خشکسالی هم چشمه ها پرآب باقی می مانند.

از دیگر جاذبه های طبیعت گردی باداب سورت، پوشش گیاهی سرسبز اطراف چشمه و چشم اندازهای بی نظیر و زیبای کوهستانی است بخصوص در هنگام غروب خورشید که رنگ قرمز و نارنجی خورشید، رنگ آسمان را با رنگ چشمه هماهنگ می کند ، کوهستان در آرامشی عمیق فرو می رود و خورشید آرام آرام در پشت کوهستان محو می شود.

چشمه باداب سورت
چشمه باداب سورت

آبشار لاتون

آبشار لاتون در 15 کیلومتری شهرستان آستارا و نزدیکی روستای کوته کومه قرار دارد. لاتون با حدود 105 متر ارتفاع بلندترین آبشار ایران است.

آبشار لاتون یکی از بکرترین و زیباترین آبشارهای ایران است آبشار از دامنه های شرقی کوه اسپیناس سرچشمه می گیرد و تند و خروشان از بالای کوه به رودخانه لوندویل سرازیر می شود ، صدای شرشر آب در میان جنگلی انبوه از درختان آلو، به ، گلابی، گردو، فندق و سیب وحشی می پیچد.

دسترسی به این جاذبه دیدنی و منحصربه فرد طبیعت گردی، فقط با پای پیاده میسر است و باید از روستای کوته کومه 6 کیلومتر در مسیری بسیار دیدنی یک پیاده روی مهیج و لذت بخش داشته باشید. در مسیر حرکت به سمت آبشار از کنار آبگرم کوته کومه عبور می کنید و اگر دوست داشته باشید می توانید و از امکانات آب گرم که دارای 3 دوش و استخر است استفاده کنید، در ادامه مسیر با تپه های جنگلی و چشمه های متعدد با آب نوشیدنی خنک و زلال مواجه می شوید و در مسیری جنگلی که پیش بروید کم کم صدای خروش آبشار را می شنوید، 500 متر مانده تا رسیدن به مقصد، منظره با ابهت آبشار لاتون پدیدار می شود، آن منظره چشم نواز ، چنان شما را مسحور و شگفت زده می کند که لبریز از هیجان و شوق دیدار با گام هایی سریع 500 متر باقی مانده را طی می کنید.

از دیگر جاذبه های طبیعت گردی لاتون، وجود یک آبشار 65 متری در فاصله 10متری از آبشار می باشد که عرض آبی که سرریز می شود از آبشار لاتون بیشتر است، سه حوض بزرگ طبیعی با 3 آبشار 10 متری هم در بالادست آبشار قرار گرفته و بر شگفتی و جذابیت آبشار لاتون افزوده است.

آبشار لاتون
آبشار لاتون

روستای دَرَک

روستای درک در شهرستان کنارک استان سیستان و بلوچستان واقع شده است. این روستا یکی از بکرترین ، زیباترین  و دیدنی ترین سواحل ایران به طول 6 کیلومتر است.

این جاذبه طبیعت گردی، دارای سواحل ماسه ای بدون سنگ است که در کنار کوه، جنگل و نخلستان یک ترکیب عالی، بکر و منحصر به فرد با عناصر مختلف طبیعت خلق کرده، که هر بینده ای را مسحور و شگفت زده می کند.

این روستا در سال های اخیر مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی قرار گرفته است و هنوز گردشگران زیادی پا به آن نگذاشته اند. اما مطمئن باشید وقتی به این جاذبه طبیعت گردی سفر می کنید حس نخواهید کرد که به دَرَک رفته اید و خود را در بهشتی گم شده خواهید دید، ساعاتی رویایی و خاطره انگیز را در این سرزمین سپری خواهید کرد.

روستای دَرَک
روستای دَرَک
شگفت انگیزترین جاذبه های طبیعت گردی ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top