راهنمای سفر به 4 جزیره خلیج فارس

راهنمای سفر به 4 جزیره خلیج فارس، که سفر به آنها برای هر ایرانگردی و عاشق طبیعتی می تواند بهترین سفر باشد. در جنوب ایران جزایر بسیار زیبایی وجود دارد که در دل خلیج فارس جای گرفته اند. با ما همراه باشید تا با این جزیره ها آشنا شوید.

جزیره ابوموسی

یکی از سه جزیره ای که امارات متحده عربی نسبت به آنها ادعای مالکیت دارد جزیره ابوموسی می باشد. ابوموسی یا بوموسا در جنوب خلیج فارس و در استان هرمزگان قرار دارد. حاکمیت ایران بر ابوموسی سابقه طولانی و تاریخی دارد که مربوط به دوره های هخامنشی، اشکانی و ساسانی می شود.

ابوموسی یک از استراتژیک ترین نقطه های دفاعی ایران در خلیج فارس می باشد. در رابطه با مسائل دفاعی در تنگه هرمز جز خط زنجیره ای دفاعی اول قرار دارد. یکی دیگر از نکته های مورد اهمیت در رابطه با ابوموسی این می باشد که این منطقه یکی از مناطق صدور نفت خام ایران می باشد.

در طول سالیان گذشته همیشه بین ایران و امارات در رابطه حق مالکیت ابوموسی و دو جزیره دیگر مناقشه هایی بوده است. اما بر اساس اسناد تاریخی و کتب قدیمی بدون شک ابوموسی جز حاکمیت کشور ایران می باشد.

 

جزیره خارگ

در 38 کیلومتری بندر گناوه در آبهای نیلگون خلیج فارس، جزیره خارگ قرار دارد. که جز توابع استان بوشهر می باشد. آب و هوای این نقطه از خلیج فارس گرم همراه با رطوبت و بدون بارندگی می باشد که شرایط سختی زندگی در آنجا را نشان می دهد.

این جزیره یکی از زیباترین مکان های خلیج فارس ی باشد به نحوی که نویسنده معروف ایرانی جلال آل احمد از آن به عنوان گوهر یتیم خلیج فارس در کتاب خود یاد کرده است.

 

 

جزیره هنگام

جزیره هنگام حدود 50 کیلومتر مربع وسعت دارد و در جنوب قشم می باشد. در هنگام آبادی های کوچک بسیار زیبایی وجود دارد. همچنین در این مکان معادن نمک، خاک و سرب نیز وجود دارد. مهمترین فعالیت اقتصادی و شغل اصلی اهالی هنگام، ماهیگیری می باشد. و یکی از جذابیت های غذایی هنگام برای توریست ها و گردشگران، غذاهای دریایی به خصوص صدف می باشد.

این منطقه با توجه به اینکه مساحت کوچکی دارد ولی از لحاظ گردشگری بسیار غنی می باشد از جمله جذابیت های شگفت انگیز هنگام می توان به دلفین ها، آهو ها، آفتاب پرست ها و سواحل نقره ای آن اشاره کرد.

جمعیت هنگام برابر با 615 نفر است که تمامی این افراد با یکدیگر خویشاوند هستند. یکی از جاذبه های تاریخی هنگام، کشتی به گل نشسته پرتغالی ها می باشد. در رابطه با مالکیت هنگام نیز در گذشته بین ایران و انگلیس درگیری هایی بود تا اینکه در سال 1307، رضاشاه تصمیم می گرفت تا مالکیت هنگام را کاملا به دست بگیرد به همین دلیل با فرستادن سه کشتی نظامی به این منطقه تصمیم به خارج کردن نیروهای انگلیسی از این جزیره را گرفت. با توجه به مخالفت های انگلیس اما رضاشاه بر تصمیم خود مصمم بود و در سال 1311 به طور کلی، هنگام تحت مالکیت ایران درآمد.

 

جزیره هندرابی

هندرابی در میان کیش و لاوان قرار گرفته است و از توابع استان هرمزگان می باشد. هندرابی جزیره ای کوچک می باشد که کل جمعیت آنجا 191 نفر می باشد و اهالی این جزیره نیز عرب تبار می باشد. اهالی هندرابی از گذشته های دور به غواصی و صیادی می پرداختند و شغل و پیشینه آنها بود.

در هندرابی روستایی به همین نام نیز وجود دارد. همچنین در کنار این روستا آثاری از دو قریه به نام های الدورات و الصرات وجود دارد که در آنها آثاری تاریخی یافت شده است که تاریخ آن به گذشته های خیلی دور بر می گردد.

هندرابی در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. به گونه ای که در سالیان گذشته هندرابی به منطقه آزاد کیش الحاق شد. این کار باعث گردید که این منطقه در حال تبدیل شدن به یک منطقه گردشگری باشد. به نحوی که در سال 1393 در این جزیره هتل های چادری احداث گردید تا زمینه را برای حضور گردشگران فراهم کند. در حال حاضر نیز شما می توانید از دو مسیر دریایی و هوایی به هندرابی سفر کنید به طوری که برای سفرهای دریایی شناورهایی از کیش به سمت هندرابی حرکت می کنند که هرکدام ظرفیت انتقال 350 نفر را دارند.

راهنمای سفر به 4 جزیره خلیج فارس

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top