راهنمای سفر به رشت

راهنمای سفر به رشت، عنوان مقاله ای است که ما قصد داریم در آن به طور کلی در رابطه با شهر زیبای رشت صحبت کنیم. زیبایی ها و فرهنگ این شهر، قطعا باعث می شود یکی از بهترین گزینه ها برای سفر در ایران باشد. اگر به ایرانگردی علاقه مند هستید و قصد سفر به این شهر را دارید، تا انتها این مقاله را مطالعه کنید.

رشت

یکی از کلانشهر های ایران و یکی از بزرگترین شهرهای شمالی ایران می باشد که مرکز استان گیلان نیز می باشد. مردم در این شهر به زبان گیلکی صحبت می کنند. اسم های قدیمی این شهر دارلامان، دارلمرز می باشد. از نکات بارزی که در رابطه با این شهر می شود درباره آن گفت این است که رشت سومین شهر گردشگر پذیر ایران می باشد. همچنین به لحاظ بافت جمعیتی فشرده ترین شهر ایران می باشد. به این صورت که نسبت جمعیت به وسعت آن بسیار زیاد می باشد.

از لحاظ آب و هوا، این شهر به شهر باران معروف است و رتبه اول بارندگی در ایران به این شهر اختصاص دارد. آب و هوای آن معتدل می باشد. در زمستان هوا سرد و مرطوب می باشد و در تابستان نیز گرم و شرجی می باشد.

شهر زیبای رشت به لحاظ اقتصادی

این شهر از دیرباز یکی از مهمترین شهرهای اقتصادی ایران بوده است. از یک طرف این شهر نزدیکترین شهر به بندر انزلی و مرز آستارا می باشد. که باعث می شود به عنوان یک شهر تجاری مورد توجه قرار بگیرد. از سوی دیگر در قدیم به دلیل قرار گرفتن در مسیر جاده ابریشم از آن به عنوان دروازه اروپا یاد می شد. این شهر دارای تاریخچه ای ممتاز در روابط تجاری می باشد. و از آن به عنوان دروازه تمدن مدرن نیز یاد می شود.

 

اماکن تاریخی رشت

این شهر به دلیل داشتن پیشینه ی تاریخی بسیار طولانی، اماکن تاریخی و کهن بسیاری در آن وجود دارد که معروفترین آن میدان شهرداری رشت می باشد. میدان شهرداری دارای دو قسمت می باشد یک ساختمان شهرداری و دوم برج ساعت می باشد که این برج ساعت به عنوان نماد شهر رشت نیز می باشد. کلیه بناهای مجموعه شهرداری در زمان رضا شاه ساخته شده است.

از دیگر اماکن تاریخی این شهر می توان به خانه ها و عمارت های قدیمی این شهر اشاره کرد. در بیشتر شهرهای ایران بزرگان و افراد معروف معمولا خانه و عمارت هایی خاص داشته اند. که شهر رشت نیز از این قضیه مستثنی نیست. از جمله خانه های قدیمی این شهر می توان از خانه ابریشمچی، خانه قدیری و خانه حاج میرزا خلیل رفیع اشاره کرد که جز خانه های تاریخی این شهر می باشند.

از دیگر نکات بارزی که در مورد این شهر می توان به آن اشاره کرد اهمیت تاریخی این شهر می باشد. این شهر با توجه به بافت فرهنگی و جمعیت، در گذرگاه های تاریخی ایران همیشه نقشی مهم داشته است همچون انقلاب مشروطه، جنبش جنگل آخرین مورد آن نیز انقلاب اسلامی سال 1357 می باشد.

تنوع غذایی رشت

غذاهای این شهر نیز بسیار متنوع و خوشمزه می باشد. اگر به این شهر سفر کردید حتما به رستوران سنتی این شهر رفته و از غذاهای محلی همچون میرزا قاسمی، باقلاقاتوق، واویشکا و اناربیج نهایت لذت را ببرید.

آوازه تنوع غذایی و خوشمزه بودن غذاهای این شهر به همه جای دنیا رسیده است. به طوری که این شهر به عنوان تنها شهر از ایران به همراه 18 شهر ایران در یونسکو در زمینه خوراک شناسی به ثبت رسیده اند. همچنین در سال 2015 نیز این شهر به عنوان شهر شهر خلاق خوراک شناسی به شبکه شهرهای خلاق جهان به ثبت یونسکو رسید.

راه های دسترسی به رشت

شما به هر صورتی که قصد دارید می توانید به این شهر سفر کنید. فرودگاه بین المللی رشت از سال 1347 تاسیس شده و روزانه سفرهای داخلی و خارجی بسیاری از آن صورت می گیرد.

همچنین با استفاده از قطار نیز می توان به این شهر سفر کرد. همچنین باید به این مورد نیز اشاره کرد که اولین راه آهن موفق ایران از سمت رشت به بندر پیر بازار و بندر انزلی در سال 1848 میلادی احدا شده است که هنوز بقایای آن را می توان مشاهده کرد.

 

 

با استفاده از وسیله شخصی نیز می توان با گذر کردن از جاده های زیبا به این شهر سفر کنید.

راهنمای سفر به رشت

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top