سفر به دره های ایران

سفر به دره های ایران

سفر به دره های ایران، دره نوردی در هیجان و زیبایی

هر گاه سخنی از سفر به میان می آید، ذهن ها به سمت سفری می ‌رود که می‌ خواهد آنها را به مکانی دیدنی و تاریخی برساند، و شاید هم یک سفر زیارتی، اما گاهی هم ذهن ها به سمت یک سفر طبیعت گردی می‌ روند. در این لحظه گاهی یادی از جنگل می ‌شود و گاهی هم یادی از ساحل دریا است، گاهی هم سراغ کوه ها و دشت‌ ها می رویم، اما تا چه اندازه سفر به یک دره در ذهن ‌ما نقش می ‌بندد؟ بله، سفر به دره ها، سفری که برای شما لقب شیرین دره نورد را به ارمغان خواهد آورد.حالا نه اینکه خیلی حرفه ای دره نوردی کنیم. دره هایی هم هستند که در عین زیبایی و هیجان انگیز بودن، امکان دره نوردی ملایم و آماتور را برای شما فراهم خواهند ساخت.
فعالیتی که برای شما قدم زدن در رودخانه های خروشان، صعود از صخره ها، گام برداشتن در آب های سرد و احتمالاً شنا در مسیر رودخانه را به ارمغان خواهد آورد. با ما همراه باشید تا با چند دره از میان خیل فراوان دره های ایران که شرایط یک دره نوردی ملایم را دارا هستند آشنا شویم.

دره ستارگان قشم

دره ستارگان، دره ای شگفت انگیز در جزیره ی قشم است. یک شاهکار زمین شناسی و از زیباترین دره های ایران. دره ای که در اثر فرسایش باد و باران در طول سالیان دراز در مسیر سفری تاریخی ساخته شده است. دره نوردی در این دره ی زیبا می ‌تواند تجربه ی شیرین یک حضور رویایی در یک دره ی رویایی را برای شما فراهم کند.

دره ستارگان قشم

دره طالقان

طالقان سرزمینی کوهستانی است و از یک سرزمین کوهستانی که آب هم زیاد دارد باید انتظار وجود دره های فراوانی را داشت. در طالقان چیزی که زیاد است دره است. دره هایی آباد و پر درخت. دره هایی که عموماً میزبان خانه ‌های روستاییانی است که محیط دره را برای اقامت پسندیده اند.

دره طالقان
دره طالقان

دره شیرز کوهدشت

دره ای در استان زیبای لرستان، استانی که به زیبایی شهره است. در میان تمام زیبایی هایی که دارد میزبان یک دره اعجاز گونه نیز است. این دره یکی از شاخه ‌های اصلی رودخانه ی سیمره را در دل خود جای داده است. ستون های بلند سنگی و آبشارهای زیبا، خشکی جذاب منطقه در فصل تابستان چیزهایی است که در هنگام دره نوردی در این دره شاهد آن خواهید بود.

دره شیرز کوهدشت
دره شیرز کوهدشت

دره الموت قزوین

دره ای در میان دشت های استان قزوین، جایی در مرز دو استان قزوین و مازندران، در میان کوه های الموت، دره ای که تماشای زیبایی اش از یادها نخواهد رفت. مسیر این دره از میان صخره ‌های ماسه سنگی عبور می ‌کند دره ای که روستا هایی را در دل خود جای داده است. نکته ی جذاب این دره می تواند رسیدن به قلعه تاریخی الموت نیز باشد که در این حالت علاوه بر یک دره نوردی جذاب به یک تور سیاحتی تاریخی نیز دعوت خواهید شد.

دره الموت قزوین
دره الموت قزوین

دره رغز

لقب عروس دره های ایران را به این دره داده‌اند. دره ای محبوب برای دره نوردی و دره نوردان در استان فارس و شهرستان داراب، در یک فضای تقریبا خشک و کوهستانی، یک دره ی پر آب با محیطی جذاب و طبیعتی شیرین برای تماشای طبیعت دوستان و دره نوردانی که می خواهند یک دره نوردی پرهیجان را تجربه کنند. وجود دیواره های صخره ای نه آن طوریکه نشود از آن بالا رفت و نه آن شکلی که خیلی هم مبتدی به نظر بیاید میتواند از جذابیت های دره ی رغز باشد. دره ی رغز همان دره ای است که می تواند حس خوب دره نوردی را در وجود شما ایجاد کند.

دره رغز
دره رغز

دره کمجل

دره ای پر از آبشار برای پایتخت‌ نشینان، جایی در نزدیکی دو شهر بزرگ کرج و تهران، در میانه ی راه چالوس، در نزدیکی سد سیاه بیشه که می تواند یک مکان رویایی برای دره نوردی باشد. البته یکی دو ساعتی پیاده‌روی نیاز دارد که شاید خیلی خوشایند نباشد اما دیدن یک دره ی خاص طبعاً برای دره نوردی و دره نوردان آن چنان جذاب است که یکی دو ساعت پیاده روی آن چنان به چشم نیاید. دره کمجل اندکی دشوار تر از دیگر دره های این مقاله برای دره نوردی می باشد. از این رو برای رفتن به آن، حالا، اگر خیلی مهارت و آموزش ندارید، حتما با ابزار مناسب و امکانات کافی همراه باشید.

دره کمجل
دره کمجل

دره اندرس

و باز هم دره ای در میانه راه چالوس، در نزدیکی سد سیاه بیشه و در کنار دره کمجل. دره ای مناسب برای دره نوردی حرفه ای که این دره، زیستگاه قدیمی خرس قهوه ای بوده است و از این رو است که نام آن را اندرس نهاده اند که به معنای خرس است. این دره نیز اندکی سخت است و نیازمند دره نوردی حرفه ای یا نیمه حرفه ای ست. دره اندرس سیل خیز است و همیشه احتمال بارندگی در آن وجود دارد. در هنگام ورود به این دره شرایط خاص آن را در نظر بگیرید و با توجه به الزامات دره کاملا مجهز وارد آن شوید.

دره اندرس
دره اندرس
سفر به دره های ایران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top