بازدید از کاخ های تهران

بازدید از کاخ های تهران برای هر شهروند تهرانی و هم برای همه توریست ها می تواند جذاب و جالب باشد. تهران به دلیل اینکه به مدت بسیار طولانی پایتخت ایران بوده است همواره محل زندگی شاهان و شاهزادگان بسیاری بوده است. و محل زندگی این شاه ها و شاهزادگان همگی در کاخ های مجلل و زیبا بوده. تماشای این کاخ ها و بازدید از آنها هم به لحاظ معماری، هم به لحاظ تاریخی و هم از جهت هنری بسیار جالب توجه می تواند باشد. با ما همراه باشید تا سفری به کاخ های تهران داشته باشیم.

کاخ سعدآباد

معروفترین و مشهورترین کاخ حال حاضر تهران می تواند کاخ سعدآباد باشد. این کاخ در خوش آب و هواترین نقطه تهران یعنی دربند واقع شده است. البته این مکان مجموعه ای از کاخ ها می باشد که مساحت بسیار بزرگی را در بر می گیرد. این مجموعه کاخ ها به مساحت 110 هکتار می باشد که دارای جنگل طبیعی، قنات، باغ ها، گلستان و خیابان های متعددی می باشد.

مجموعه کاخ های سعدآباد چهار دوره تاریخی را دیده اند. قاجار، پهلوی اول، پهلوی دوم و جمهوری اسلامی. محمدرضا شاه آخرین شاهی بود که در این کاخ ها اقامت داشته و تا انتهای دوران حکومت او، تعداد کاخ های این مجموعه به 18 کاخ رسیده بود که هریک از آنها محل اقامت یکی از دودمان پهلوی بوده است.

 

کاخ نیاوران

کاخ بعدی که قصد معرفی آن را داریم کاخ نیاوران می باشد. این کاخ به دستور محمدرضا پهلوی ساخته شده است . احداث این کاخ از سال 1337 آغاز شد و با چندین مرتبه وقفه در ساخت سرانجام در سال 1346 ساخت آن به پایان رسید. در ابتدا هدف از ساخت این کاخ، استفاده از آن به عنوان محلی برای پذیرایی از مهمانان خارجی بود ولی پس از اتمام ساخت محمدرضا پهلوی این کاخ را به عنوان مکان اقامت خود و خانواده ش انتخاب کرد.

کاخ شمس العماره

این کاخ به دستور ناصرالدین شاه ساخته شده است. ناصرالدین شاه خواسته بود بنایی ساخته بشود تا بتواند خود و همسرانش بر فراز آن بتوانند شهر را نظاره کنند. با توجه به اینکه ناصرالدین شاه سفرهای بسیاری به اروپا داشت و در آنجا برج ها و ساختمان های بلند مرتبه دیده بود در هنگام سفر به ایران دستور داد تا برای او ساختمانی به این شکل ساخته شود.

ساخت شمس العماره دو سال به طول انجامید. شکل ظاهری شمس العماره مانند نمونه های اروپایی بوده ولی از لحاظ دکوراسیون و تزئینات داخلی کاملا از هنرهای ایرانی بهره گرفته شده است.

کاخ فرح آباد یا قصر فیروزه

در سال 1281 به دستور مظفرالدین شاه احداث بنایی که در فرح آباد انتهای خیابان پیروزی امروزی آغاز شد که بعد از دو سال ساخت آن به اتمام رسید. از نکته های مورد توجه در رابطه با این بنا می توان به نوع معماری آن اشاره کرد. که برگرفته از یکی از کاخ های شهر پاریس به شکل نیم دایره ساخته شده است. علت نامگذاری این بنا به نام قصر فیروزه به علت این می باشد که بر سقف این بنا گنبد فیروزه ای قرار دارد و همچنین در دورتادور این ساختان ایوان های روباز ساخته شده است که جلوه بی نظیری به این بنا داده است.

 

کاخ صاحبقرانیه

این بنا که در ابتدا به نام قصر نیاوران نامگذاری شده بود به دستور ناصرالدین شاه در دو طبقه ساخته شد. این بنا دارای 40 دستگاه خانه می باشد که هرکدام دارای 4 اتاق و یک ایوان می باشد که مختص به زنان ناصرالدین شاه می باشد. همچنین این بنا دارای یک کرسی خانه و شاه نشین می باشد.

علت نامگذاری این بنا به صاحبقرانیه به جای نیاوران این بود که ناصرالدین شاه در سی و یکمین سال سلطنت خود، حکومت خود را صاحب قران نامید و سپس نام این ساختمان را به صاحبقرانیه تغییر داد.

صاحبقرانیه پس از ناصرالدین شاه محل رفت و آمد دیگر شاهان نیز بوده است به صورتی که مدتی مظفرالدین شاه با ورود به این ساختمان تصمیم گرفت تغییراتی را در آن ایجاد کند و قسمتی از حرمسرا را نیز تخریب نمود.

صاحبقرانیه محل وقوع اتفاق مهمی در تاریخ ایران بوده است، فرمان مشروطیت در حیاط این بنا به امضا رسیده است. همچنین بعد از آن قرار بود عروسی محمدرضا پهلوی نیز در این ساختمان صورت بگیرد و به این علت بازسازی هایی نیز صورت گرفت ولی به علت برودت هوای این ساختمان، محل عروسی به مکان دیگری منتقل شد.

بازدید از کاخ های تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Scroll to top